ThinkMobiles is one of most trusted companies conducting IT & software reviews since 2011. Our mission is to provide best reviews, analysis, user feedback and vendor profiles. Learn more about review process.

Otestování a porovnání 15 bezplatných nástrojů na čištění registrů

Kristina Kurhanska

Kristina Kurhanska je vedoucí IT analytička pro vytváření nestranných recenzí marketingových společností zaměřených na software, SaaS, vývoj pro web a IT.

Disclosure:

We may receive compensation when you click on links. Neither our writers nor our editors get paid to publish content and are fully committed to editorial standards .

Programy na čištění registrů jsou zásadní z toho důvodu, že ze zařízení Windows odstraní stovky zbytečných položek registru. Třeba soubory, které již neexistují a ruční odstranění by zabralo několik hodin. Rozhodli jsme se, že nechceme uvádět typický seznam nejlepších programů, a místo toho bychom rádi otestovali a porovnali bezplatné nástroje na čištění registrů.

Vybrali jsme 10 čističů registrů s největším množstvím pozitivních recenzí od uživatelů na internetu. Celkově všechny odstraňují položky, jako jsou neplatné klíče třídy, zkratky programů, sdílené knihovny DLL, cesty k aplikacím, soubory nápovědy, asociace souborů, prázdné klíče registru atd. Většina z nich poskytuje užitečné funkce, jako je průběh skenování, plánovač skenování, indikátor závažnosti, seznam ignorovaných položek, automatické zálohování, správce spouštění, spuštění po startu systému nebo soubory protokolu. Všechny čističe registrů samozřejmě mají funkci opravy jedním kliknutím. Také si můžete přečíst náš návod o tomto druhu programů.

Myšlenka testování byla zřejmá: zjistit, kolik chyb by jednotlivé čističe registru našly a odstranily a jak by to ovlivnilo výkon počítače. Použili jsme stolní počítač střední kategorie s 8GB RAM a operačním systémem Windows 7 Professional. Nejprve ale stručný souhrn základních údajů a krátké popisy.

I. Stručný souhrn

Software Zdarma Zkušební verze Cena Pro Instalační program Velikost Jazyky
IObit 19.99 $ 48 MB 163 MB 34
Auslogics 8.48 $ 15 MB 51 MB 7
AVG PC TuneUp 24.95 $ 25 MB 60 MB 61
CCleaner 15 dní 28.95 $ 5 MB 5 MB 1
Defencebyte 1 MB 2 MB 31
Eusing 14 dní 19.97 $ 6 MB 8 MB 20
Glarysoft 60 dní 39.99 $ 59 MB 208 MB 26
System Mechanic 39.99 $ 10 MB 43 MB 43
JetClean 39.95 $ 6 MB 15 MB 21
jv16 Power Tools 4 MB 17 MB 28
LRC 39.96 $ 52 MB 18 MB 10
Pointstone 4 MB 10 MB 1
Registry Life 19.97 $ 6 MB 26 MB 50
WinUtilities 6 MB 19 MB 1
Wise Care 365 39.95 $ 18 MB 76 MB 2

Měřili jsme tedy, kolik chyb registru dokáže každý z patnácti nástrojů vyhledat a odstranit, a jak to ovlivnilo dobu spouštění počítače. Abychom dosáhli spravedlivého měření, vytvořili jsme pokaždé bod obnovení a při testování dalšího programu jsme se k němu vrátili. Výsledky jsou uvedené v tabulce, pamatujte však, že čistič registrů není nástroj na údržbu počítače a není navržen, aby urychlil nebo optimalizoval počítač. Čističe registrů pouze pomáhají opravit chyby registru.

II. Porovnání funkcí

Software Záloha Obnovení Editor Prohlížeč Vyhledávač Defragmentace Plánovač
IObit Pro Pro
Auslogics Pro Pro
AVG PC TuneUp Pro Pro Pro
CCleaner
Defencebyte Pro
Eusing
Glarysoft
System Mechanic Pro Pro Pro Pro Pro
JetClean
jv16 Power Tools Pro
LRC
Pointstone
Registry Life
WinUtilities
Wise Care 365 Pro

III. Testování výkonnosti

This table shows in details how much errors were founded by every registry cleaner, which can help to choose better one for personal needs. Also there are summary about fixed erros and system loading boost.

Software ActiveX a problémy související s třídou Neexistující cesta k souboru Chybějící DLL Poslední dokumenty Přípony souborů Chyby odinstalování Jiné chyby Celkem opraveno
IObit 83 2 25 1 87 5 203
Auslogics 12 1 1 202 1 217
AVG PC TuneUp 12 8 9 Pro
CCleaner 10 12 1 1 24
Defencebyte 328 5 20 14 36 4 407
Eusing 1 80 12 2 189 24 308
Glarysoft 92 30 122
System Mechanic 2 1 Pro
JetClean 329 12 12 8 200 25 586
jv16 Power Tools 2 1 2 Pro
LRC 26 12 12 17 67
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
WinUtilities 12 52 12 21 53 150
Wise Care 365 342 12 12 181 21 573

Nyní v krátkosti popíšeme naši zkušenost s každým z 15 bezplatných čističů registrů.

Nejlepší program na čištění registrů

Advanced SystemCare registry cleaner

Pokud chcete nástroj na čištění/optimalizaci počítače a (!) ochranu dat v jednom, nabízí se Advanced SystemCare od společnosti IObit. Zahrnuje mnoho nástrojů a funkcí, v tomto článku jsme se ale zaměřili na ty, které souvisejí s registry. Vyzkoušeli jsme tedy nejnovější bezplatnou verzi 12.5.0. Program během zhruba 6 minutového skenování našel 848 chyb. Také stojí za zmínku, že k této bezplatné verzi bylo nedávno přidáno sledování stavu systému v reálném čase, které je pro tento typ softwaru vzácné.

Pros

 • Přehledné rozhraní
 • 12 oblastí optimalizace počítače
 • Sledování v reálném čase

Cons

 • Neumí skenovat externí soubory
 • Problémy s minimalizací oken
 • Soubory po skenování přesunuty to karantény bez možnosti přístupu

Advanced SystemCare vám kromě vyřešení problémů s registry může nabídnout mnoho dalšího: vyčistit nevyžádané soubory, vytvořit více místa na disku, zlepšit funkci RAM a procesoru, sledovat prohlížení internetových stránek a blokovat podezřelý nebo škodlivý obsah. Pokud jde o čištění registrů, součástí programu je karta „Vyčistit a optimalizovat“, která pokaždé spustí skenování systému (můžete ji deaktivovat, ale nelze ji pozastavit). Tato funkce „čištění“ se zaměřuje na různé oblasti počítače – konkrétně 12 oblastí. Pokud chcete zjistit, o jaké oblasti se jedná, můžete si přečíst naši úplnou recenzi programu Advanced SystemCare.

free registry cleaners

System Mechanic automaticky najde zastaralé, nepoužívané a poškozené položky klíčů, které by mohly zpomalovat systémové registry. Vyhledává neplatné klíče DLL, asociace souborů a odkazy a poté je během několika sekund opraví. Zpráva o skenování je k dispozici ve dvou verzích: stručné a podrobné. V prvním případě se zobrazí pouze počet chyb a nabídka opravit je jedním kliknutím. V plné zprávě jsou chyby roztříděné podle kategorií a doplněné o vysvětlení a typy, takže uživatel může specifikovat typ chyb, které si přeje odstranit.

Pros

 • Podrobná zpráva
 • Tipy, jak zvýšit výkonnost
 • Plánovač

Cons

 • V bezplatné verzi jsou určité funkce nedostupné
 • Není k dispozici možnost ručního odstranění chyb
 • Čištění registrů je součástí skenování celého systému

System Mechanic má integrované centrum zálohování, které umí vrátit jakékoli změny provedené v systému. Plné skenování zahrnuje nevyžádané soubory, aby se uvolnilo místo na pevném disku. Ve verzi Pro se také zobrazí doporučení na zrychlení počítače a zlepšení internetového připojení. Čištění registrů je dostupné pouze jako součást celkového skenování počítače, takže lze naplánovat pravidelné čištění.

software pro optimalizaci pc zdarma

best registry cleaner

Bezplatná verze Wise Care 365 sama o sobě nabízí mnohé: plánovač čištění, automatické zálohování změn, generátor hesel, různé typy skenování (normální, bezpečné nebo hluboké). Verze Pro za 30 $ poskytuje zvláštní funkce jako například přístup pro více uživatelů, zrychlení systému, vyladění nebo optimalizaci a přizpůsobení. Při skenování našeho počítače našel 160 chyb, což je více než některé jiné.

Pros

 • Plánovač skenování
 • Jednoduchost, přehledné rozhraní
 • Rychlý

Cons

 • Pokusí se instalovat další programy

Pokud hledáte bezplatný čistič registrů pro Windows 10 nebo starší verze, je tento skvělou volbou pro základní úkoly v registru. Když program dokončí skenování a analýzu systému, mohou si uživatelé vyhledat a projít problémy a jejich popis. Je možné vytvořit zástupce, který usnadní pravidelné čištění – přejděte naSettings > Autorun(Automatické spuštění) > klikněte na ikonu “Clean with 1-click(Vyčistit jedním kliknutím)“. K dispozici je také defragmentace registrů a vytvoření záloh.

4 of 15

CCleaner

Ccleaner review

Ccleaner je u uživatelů po celém světě nepochybně jedním z nejoblíbenějších bezplatných čističů registrů. V našem testu vyhledal 16 chyb, avšak rádi bychom upozornili na následující. Ccleaner není pouze program na čištění registrů a jeho funkce nezahrnují pouze optimalizaci registru. Uživatel si ho může nainstalovat ze spustitelného souboru nebo jako přenosnou verzi. K dispozici je také verze Pro za 25 $, která nabízí sledování v reálném čase, automatické aktualizace, prémiovou podporu.

Pros

 • Seznam ignorovaných položek
 • Široké spektrum funkcí
 • Pravidelné aktualizace programu

Cons

 • Častá vyskakovací okna
 • Nezkracuje dobu potřebnou ke spuštění

CCleaner umí odstranit klíče registrů a hodnoty registru, které odkazují na soubory nebo programy, které již neexistují. Totéž platí pro soubory DLL, přípony souborů, objekty COM/ActiveX, knihovny typů atd. Část Nástroje umožňuje prohlížet, měnit nebo odinstalovat programy, případně najít a odstranit soubory, které zabírají hodně místa na disku. CCleaner si můžete nainstalovat dvěma způsoby: provést úplnou instalaci nebo použít přenosnou verzi, která nevyžaduje instalaci.

software pro optimalizaci pc zdarma

registry fixer free

Aplikace Computer Optimizer australské softwarové společnosti defencebyte, která obsahuje nástroje na čištění registrů stejně jako další užitečné funkce. Při opravě registrů lze skenovat systémový software, fonty, sdílené knihovny, spouštěcí položky, virtuální zařízení, historii atd. Defencebyte zahrnuje i jiné užitečné nástroje, např. čistič prohlížečů, správce služeb systému Windows, odinstalátor, plánovač atd. Společnost v současné době nabízí slevy, takže aplikace stojí 39 $ pro 1 PC, 79 $ pro 3 zařízení a 111 $ pro 5 zařízení.

Pros

 • Rychlé skenování a oprava
 • 15 denní zkušební verze
 • Technická podpora 24/7

Cons

 • Program vyžaduje aktualizace a další práci
 • Nakonfigurování nemusí být snadné

free registry cleaner software

S programem Eusing jsme na našem počítači dokázali najít 63 chyb. Jedná se o další bezplatný nástroj na čištění registrů, který je navíc velmi jednoduchý. Nezrychluje příliš systém, avšak registr vyčistí poměrně dobře. Eusing je bezplatný čistič registrů, který funguje ve Windows 98, Me, 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7, 8, 10.

Pros

 • Bez licence – zcela zdarma
 • Kompatibilní se staršími verzemi Windows
 • Více jazyků, přenosná verze

Cons

 • Po skenování problémy s nedostatečnými daty o registru
 • Může vyžadovat následné vyčištění pomocí programu RegEdit

Při skenování registru Windows hledá neplatné informace, poté poskytne seznam nalezených chyb. Tento seznam umožňuje zobrazit problém, jeho klíče registru a hodnotu pro každou položku. K dispozici je také záloha opravených položek, Startup Manager pro prohlížení/úpravu aplikací, který se automaticky spouští při každém spuštění. Nabídku lze zobrazit ve 33 jazycích, které jsou k dispozici.

software pro optimalizaci pc zdarma

best registry cleaner for Windows 7

Jedná se vlastně o sadu nástrojů pro optimalizaci PC, která zahrnuje nástroj na čištění registrů „Vyčistit a zrychlit počítač“. Při našem testu objevil 35 chyb. Mezi další užitečné nástroje společnosti Macecraft Software patří čistič historie, čistič souborů, optimalizátor spouštění, kompaktor registrů, Windows AntiSpy a odinstalátor softwaru. Bezplatná verze funguje jako 60denní zkušební verze s plnou funkčností, předplatné stojí 11 $ ročně.

Pros

 • Snadné použití
 • Automatické zálohy registrů
 • Velké množství nastavení

Cons

 • Méně uživatelsky přívětivý než jiné nástroje

Bezplatný, nenáročný, kompatibilní se všemi verzemi Windows. . Po skenování můžete uložit výsledky jako soubor CSV, LiteLS, HTML, EML, DAT nebo SQL, a dokonce si je můžete vytisknout. Chyby se dají podrobně zobrazit v editoru registru. Uživatelé mohou vyhledávat procesy, aplikace a soubory zadáním klíčových slov. Jednou z dalších skvělých funkcí je blacklist webových stránek.

Microsoft registry cleaner tools review

Významný dodavatel bezpečnostního softwaru zavedl tento čistič registrů nazvaný AVG PC TuneUp. Společnost AVG na svém webu uvádí, že TuneUp zkrátí dobu spouštění o 77 %, ale náš drobný test neprokázal tak optimistické hodnoty – 95 sekund před čištěním a 91 sekund po čištění, což je zhruba 13 %. Má nicméně vlastnosti. Nakonec v našem testu odhalil 108 chyb registrů.

Pros

 • Běží nepozorovaně v režimu na pozadí
 • Široké spektrum funkcí, šikovné rozhraní
 • Po čištění vyčistí místo na disku

Cons

 • Není k dispozici možnost „undo deletion“ (vrátit odstranění)
 • Roční licence 50 $

Na pevném disku zabere pouze asi 42 MB místa. Jeho sada funkcí zahrnuje spánkový režim, odstranění nevyžádaného softwaru, čištění disku, vymazání prohlížení a základní funkce, jako je trvalé odstranění souborů, optimalizace připojení k internetu, obnovení nechtěně smazaných nebo poškozených souborů.

software pro optimalizaci pc zdarma

free registry cleaner tools

Program rozdělí nalezené chyby a problémy na „file associations“ (asociace souboru), „history lists“ (seznamy historie), „missing software“ (chybějící software), což je příhodné. Ukazuje také umístění chyb registru, které lze otevřít přímo odtud. Auslogics při našem testu odhalil 31 chyb.

Velikost instalačního programu v.7.0.17.0. je 12,2 MB a na disku zabírá 42,0 MB. Jednou z hlavních výhod je, že se jedná o freeware. Auslogics funguje na Windows 10, 8 a 7 (64-bit/32-bit), stejně jako na 32-bitových verzích Vista a XP. Tento nástroj při skenování prohledává oblasti, jako jsou zkratky, přípony souborů, soubory nápovědy, spouštěcí aplikace, fonty atd.

Pros

 • Zcela zdarma
 • Snadné nastavení, opravení jedním kliknutím
 • K dispozici automaticky záloha

Cons

 • Může nainstalovat další software

Jedním z příjemných prvků je schopnost kdykoli pozastavit činnost a pokračovat v práci později. Problémy, které zjistí Auslogics Cleaner, jsou rozčleněné do skupin a podle úrovní důležitosti – nízké, střední nebo vysoké. Program nabízí určité funkce, které mnoho uživatelů může považovat za užitečné: samostatné prohlížení jakékoli chyby po kliknutí pravým tlačítkem myši na její výsledky, flexibilní zálohy a body obnovení v libovolném okamžiku, seznam ignorovaných položek, tlačítko na opravu jedním kliknutím „Scan and Repair“ (Skenování a oprava).

free registry cleaner Windows 10

Přestože se při počátečním spuštění nezobrazil počet chyb, Little Registry Cleaner uvedl, že vyčistil více problémů než jiné bezplatné nástroje na čištění registrů. Tento čistič je k dispozici zcela zdarma a můžete zadat zálohování složek, výjimky pro určité soubory/složky nebo nastavit plánovač skenování.

Pros

 • Skutečný freeware, open-source
 • Zlepšení výkonu
 • Jednoduchý pracovní postup

Cons

 • Neurčité popisy chyb
 • Možné zpomalení během čištění
 • Nedostatečné pokyny

Tento nástroj je k dispozici v 17 jazycích včetně angličtiny, arabštiny, čínštiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, ruštiny, španělštiny a dalších.

software pro optimalizaci pc zdarma

11 of 15

JetClean

free registry cleaner programs

Největší počet chyb – 347, byl odhalil čističem registrů JetClean, který je zdarma. K dispozici je oprava jedním kliknutím, automatické vypnutí po provedení oprav, vyhledávání konkrétních problémů (např. cesty k aplikacím, spuštění, mezipaměť DNS, paměť, zvuky, fonty, virtuální zařízení). Neuškodí ani některé další zvláštní nástroje – odinstalátor programů, optimalizátor spouštění, funkce pro zvýšení výkonu, nástroj pro defragmentaci registru.

Pros

 • Nouzová záloha
 • Rychlé skenování, příjemné rozhraní
 • Přenosná verze

Cons

 • Některé funkce pouze v Pro verzi
 • Instalační program obsahuje nepotřebné programy

V nastavení “Ignore List Log files”(Soubory protokolu na seznamu ignorovaných položek) jsou uloženy všechny zprávy o každé jednotlivé akci čištění. Jet Cleaner také poskytuje hardwarový informační nástroj, vyprázdnění mezipaměti DNS a plánování automatického čištění. Celkově je poměrně účinný v odstraňování systémových chyb a zpomalení, vyhledávání a mazání nevyžádaných souborů v koši, posledních dokumentech, dočasných souborech, souborech protokolu, schránkách a výpisech paměti.

best registry cleaner softS nástrojem WinUtilities jsme našli 161 chyb. Umožňuje vybrat, které oblasti chcete skenovat, vytvořit bod obnovení a exportovat protokol chyb jako soubor HTML. Velmi užitečné je také další nastavení pro automatické odstranění bodů obnovení po několika dnech – což odlehčí vašemu počítači. Placená licence nabízí podporu 3 zařízení, optimalizaci disku, šifrování souborů a podporu 24/7.

Pros

 • Dobrý výkon
 • Šikovné nastavení

Cons

 • Pouze základy
 • Nedostatek pokročilých funkcí

Tento nástroj na čištění zahrnuje více než 20 modulů, můžeme uvést například zálohování pevného disku, odstraňovač disku, zálohování a obnovení registru, analýzu disku a defragmentaci. Je k dispozici v bezplatné i placené verzi, má přehledné a pohodlné rozhraní a pravidelně se provádějí automatické aktualizace.

software pro optimalizaci pc zdarma

download registry life

Tento nástroj od společnosti ChemTable je navzdory velkému souboru funkcí k dispozici zcela zdarma. Rozpoznává 20 typů chyb na všech úrovních registru. Funguje ve 2 režimech: klasický – provádí standardní vyhledávání chyb, a expresní – umožňuje přizpůsobit parametry vyhledávání a umístění. Další funkce: správce spouštění, seznam ignorovaných položek, optimalizace registru (doporučuje se pravidelně používat ke snížení fragmentace registru).

Pros

 • Propojení s editorem registrů
 • Okno s kompletními výsledky
 • Výkonný správce automatického spouštění

Cons

 • Reklamy na produkty ChemTable

free registry cleaner

Na konci skenování zobrazí PointStone pro každou položku registru hodnocení úrovně struktury. Umožňuje pokročilým uživatelům ručně vyhledat příčinu problémů. U vyměnitelných a síťových médií lze zadat globální vyloučení ze skenování a uložit nastavení dočasně nepřístupných zařízení. Seznam funkcí se rozšíří, pokud program zkombinujete s programem Pointstone System Cleaner.

Pros

 • Správce záchrany
 • Umožňuje ignorovat chyby způsobené vyměnitelnými zařízeními

Cons

 • Nepřehledné okno s výsledky

software pro optimalizaci pc zdarma

glarysoft registry repair review

Glarysoft je známý dodavatel nástrojů pro optimalizaci počítače a vyladění systému Windows. Mějte na paměti, že Glarysoft Registry Repair obsahuje také funkci aktualizace softwaru(software updater) – automatického získání nových verzí. To se u bezplatných čističů registrů nevidí často. U každé chyby registru zobrazí popis, umístění, možné řešení a editor. Když spustíte spustitelný soubor programu, skenování se spustí automaticky. To je velmi příhodné, protože program nelze spustit na pozadí (minimalizovaný).

Pros

 • Export výsledků skenování
 • 2 úrovně seznamu ignorovaných položek

Cons

 • V bezplatné verzi není k dispozici hluboké prohledávání
 • Není k dispozici verze Pro jako samostatná aplikace

P.S. Pár dalších slušných čističů registrů.
Pokud vás nepřesvědčil žádný z těchto 15 nástrojů, můžete prozkoumat programy AML , SlimCleaner, Kingsoft PC doctor, EasyCleaner, Argente, Cleanersoft Free Registry Fix, nCleaner, ACleaner, Registry Distiller, RegSeeker.  
software pro optimalizaci pc zdarma

Průvodce čističem registrů

Co je čistič registrů?

Zpomalil se vám u počítače nebo notebooku výkon? Máte nepříliš výkonný počítač starý několik let nebo počítač, který běží na starších verzích systému Windows? Nemá váš počítač CPU a/nebo RAM, které by se dokázaly vypořádat s dnešními aplikacemi? Pak je software pro optimalizaci počítače, jako jsou čističe registrů, jednou z možností vyřešení problémů.

Samozřejmě existuje nástroj Windows Disk Cleanup, ten je však méně účinný než sofistikovanější aplikace a většinou se zabývá jen košem, dočasnými a systémovými soubory. Běžný program na čištění registrů dokáže mnohem více: odstranit dočasné internetové soubory, mezipaměť a historii prohlížeče, nevyžádané soubory, soubory protokolu, výpisy systémové paměti, bloatware a miniatury, a také vypnout nepotřebné programy, které běží na pozadí. Čistič registrů je v podstatě aplikace třetí strany, která slouží k odstranění nadbytečných a zastaralých souborů z registru systému Windows. Vyspělejší čističe dokáží opravit také neplatné klíče registru.

Proč používat čističe registrů? Databáze registru je obrovská a složitá a ruční úprava by zabrala značné množství času. Pokud se o tom chcete přesvědčit sami, otevřete okno Run (Spustit), zadejte příkaz regedit a otevřete Editor registru – hierarchická struktura klíčů registru, která obsahuje tisíce nastavení pro programy v počítači uživatele (která lze mimo jiné použít k přizpůsobení systému Windows).

Pomocí bezplatného nebo placeného čističe registrů můžeme automatizovat práci při hledání takových neplatných, nefunkčních nebo chybějících položek a jejich vyřešení. Mezi hlavní výhody příležitostného spuštění těchto aplikací patří uvolnění místa, zvýšení výkonu a odstranění škodlivého softwaru. Ano, teoreticky můžete udržovat registr bez zvláštního softwaru odinstalováním aplikací nebo vymazáním historie prohlížení. Přesto existují určité problémy, které může vyřešit pouze technický odborník. Ruční odstranění klíčů může být nebezpečné a může způsobit poškození systému.

Typy / funkce

Čističe registrů jsou obslužné počítačové programy, jejichž úkolem je především opravit poškozené/chybějící soubory. Mnoho z těchto nástrojů poskytuje další funkce charakteristické pro software na údržbu počítače. Mezi typické vlastnosti správného čističe registrů patří tyto:

 • skenování a oprava registru (selektivně nebo hromadně);
 • čistič systémových souborů – koš, dočasné soubory, soubory protokolu atd.;
 • čistič aplikací a nástrojů – pro mezipaměť prohlížeče, soubory cookie atd.;
 • nástroj na odinstalování/opravu programů;
 • nástroj na deaktivaci spouštěcích programů;
 • nabídka zahrnutí/vyloučení;
 • plánovač skenování;
 • jednoduché přehledné rozhraní, snadné nastavení;
 • schopnost zálohování a obnovy.

Jak jsme viděli, většina čističů registrů má více či méně stejnou funkčnost: skenuje, čistí a opravuje. Některé fungují rychleji, jiné sází na důkladné čištění. Pokud jde o stanovení cen, může se to zdát zvláštní, ale tyto nástroje nejsou nejdůležitějším softwarem, který by se používal, takže by bylo nesmyslné za to platit hodně. Nízká cena na druhou stranu znamená horší kvalitu, to všichni víme. Co se týče bezplatných a placených čističů, můžeme vás ujistit, že lze najít účinné nástroje zdarma.

Trendy & a diskuse o čističích registrů

Množství nástrojů na čištění a optimalizaci počítače roste, avšak v poslední době se čím dál hlasitěji ozývají pochybnosti ohledně jejich významu. Jádro problému spočívá v předpokladu, že mnoho z těchto nástrojů nevykazuje výrazné výsledky z hlediska zvýšení výkonu, a spíše uživatele vyzývá ke koupi placené verze nebo jednoduše funguje více méně jen jako prostor pro reklamu.

Kromě toho je diskuze podmíněna také určitými vážnými důvody. Prvním je riziko poškození registru: nekvalitní programy mohou způsobit více škody než užitku, protože se mnohdy pouze snaží uvolnit místo na disku, aniž by rozlišovaly položky a soubory. Druhým a ještě nebezpečnějším je riziko, že program obsahuje škodlivé nástroje, které usnadňují instalaci malwaru, nebo z uživatele vyláká peníze, aniž by představoval reálnou pomoc.

Dokonce se objevil termín „scareware“, a to kvůli některým programům, které mají tendenci vyhledat příliš mnoho chyb a označit je všechny za „kritické“ nebo „závažné“. Kritici také tvrdí, že hlášené chyby jsou ve většině případů pouze záznamy z odinstalačních programů, které nejsou prospěšné ani škodlivé, a jejich odstranění výkon počítače nezrychlí. Pokud však uživatel zjistí skutečný problém, který zpomaluje zařízení, nebo soubor malwaru, který se dostal do registru, je program na čištění s dobrou pověstí vhodnou volbou. Z hlediska oblíbenosti je definitivním číslem 1 CCleaner.

software pro optimalizaci pc zdarma

Jak správně používat čističe registrů?

 • Zazálohujte registr. Většina z těchto nástrojů vyzve uživatele k zazálohování dat nebo to provede automaticky, v některých z nich musíte tuto možnost vyhledat. Nikdy nespouštějte čištění registru, aniž byste předem vytvořili zálohu. Jakmile po spuštění programu na čištění zjistíte problémy (např. nějaký program se nespouští jako dříve), je lepší registr obnovit .
 • Všeho moc škodí. Není třeba čistit registr častěji než jednou měsíčně. No, možná si například nainstalujete několik podobných programů, abyste vybrali nejlepší alternativu, a poté ostatní odinstalujete. V takovém případě můžete spustit zvláštní skenování. V ostatních případech je skenování jednou za měsíc zcela postačující.
 • Nechte počítač chvíli pracovat. Když program začne po spuštění skenování odstraňovat a opravovat položky registru, nechte ho pracovat. Když zařízení používáte, provádí se změny v registru, což může narušit proces čištění a způsobit chyby.

Nejlepší čističe registrů

Nelze popřít skutečnost, že CCleaner se mezi čističi registrů Windows s přehledem dostal na první příčku, a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Práce s ním je snadná, je dostupný zdarma a nabízí široký rozsah funkcí, které sahají za hranice řešení problémů registru. Pro nekomerční účely je nabízen bezplatně. V každém případě ho stahujte z oficiálních webových stránek společnosti Piriform, protože na některých webech se vám může stát, že se vás pokusí přimět k nákupu produktů maskovaných jako CCleaner. Než spustíte opravu, program vám nabídne vytvoření zálohy, takže se můžete rozhodnout pro opravu všech problémů nebo jen některého konkrétního. Poznámka: Existuje také CCleaner pro Mac, který neprovádí čištění registrů, ale má jiné funkce. K programu CCleaner samozřejmě existuje spousta alternativ. Mezi další špičkové nástroje patří třeba WiseCleaner, Auslogics, Eusing, AVG TuneUp, JetClean, WinUtilities, Registry Fixer, jv16, Glary Utilities, EasyCleaner nebo IObit.

Například Auslogics Registry Cleaner je bezplatná aplikace, která zobrazí závažnost zjištěných problémů – nízká, normální nebo vysoká. Nabízí jednoduché rozhraní, tlačítko na opravu jedním kliknutím a automatické zálohování. Je také zcela zdarma, s bezplatnými aktualizacemi a bez jakýchkoli časových omezení. Poskytuje uživateli plnou kontrolu, a pokud si to přejete, můžete zkontrolovat výsledky skenování a vyloučit položky registru ze seznamu čištění. Auslogics byl testován mnoha odborníky v oboru a obecně má pozitivní hodnocení. Skenování trvá několik sekund a výsledky jsou seskupeny podle kategorií. Pokud však nemáte zájem šťourat se ve výsledcích, nabízí i možnost Skenovat a opravit.

Dalším příkladem je Wise Care 365 který je určen ke stabilizaci a zrychlení počítačů opravením chyb. Mezi užitečné doplňky patří plánované čištění, možnost obnovení a různé typy skenování. K dispozici je bezplatná verze a roční předplatné za 20 $. Je uživatelsky přívětivý, rozhraní podporuje více jazyků, dokumentace online nápovědy je podrobná a k dispozici je nepřetržitá podpora prostřednictvím e-mailu. Tři typy skenování zahrnují běžné, bezpečné a hloubkové, a lze naplánovat měsíční, týdenní nebo každodenní čištění. V bezplatné verzi není dostupné například čištění více uživatelů, které umožňuje přístup správců veřejných nebo domácích počítačů sdílených několika lidmi a následné skenování/opravu registru bez nutnosti přihlašovat se k jednotlivým účtům. Chybí také optimalizace nastavení systému pro zvýšení rychlosti internetu.

Jako jeden z nejúčinnějších se ukázal jv16 který stojí 35 $ ročně nebo 99 $ za celoživotní licenci (s 60denní bezplatnou zkušební verzí). Skenování trvá déle než u CCleaner nebo Auslogics, avšak dokáže odhalit více systémových problémů. Tento program umožňuje vyhledání a nahrazení konkrétních položek registru, sledování, defragmentaci a čištění registru Windows. S jv16 si můžete vybrat, jak agresivní čištění chcete provést. Můžete se rozhodnout, že chcete ignorovat data týkající se určitých programů (například antivirový program, brána firewall, server a zálohovací software). Výsledky skenování ukazují klíče registru, název položky, datum upravení, úroveň závažnosti, odkaz na soubor a důvod detekce; výsledky skenování lze exportovat do CSV, HTML, SQL. K dispozici je také zálohování a body obnovení. Jedinou nevýhodou je, že někteří lidé považují rozhraní za nepohodlné a pro začátečníky poměrně obtížné.

Bezplatný nástroj, Jetclean má tlačítko „Scan and Repair“ (Skenovat a opravit), což znamená, že není třeba čekat na dokončení úvodního skenování. Najdete zde také tlačítko „Scan“ (Skenovat), které umožní kontrolu výsledků před opravou. Jetclean poskytuje další nástroje, např. Apps Clean, Windows Clean (zrušte zaškrtnutí, pokud je právě nechcete využít). Kromě toho můžete vyhledávat určité problémy v registru, například problémy se spouštěcími programy, cestami k aplikacím, odinstalovanými programy, fonty, virtuálními zařízeními, příponami souborů atd. Jetclean automaticky vytváří zálohy systému, nabízí plánování skenování a možnost automatického vypnutí – po opravení chyb registru. Kromě toho jsou k dispozici systémové informační nástroje, nástroje na optimalizaci spouštění, zvýšení výkonu, defragmentaci registru, zrychlení internetu nebo odinstalovaní software. Poznámka: Během instalace může nainstalovat nežádoucí software

software pro optimalizaci pc zdarma

FAQ

Q: Proč musím čistit registr?
A: Systémový registr ukládá informace o všech programech v počítači, někdy dokonce i údaje o zkušební verzi, a někdy se v nich může objevit virus. Čištění registru je nutné, abyste se zbavili nevyžádaných souborů v systému, virů atd.

Q: Co je software na čištění registrů?
A: Čistič registrů je nástroj třetích stran, jehož jediným účelem je vyčištění systému Windows.

Q: Co čistič registrů dělá?
A: Odstraňuje nepotřebné položky z registru systému Windows.

Q: Jak často je potřeba provádět čištění registru?
A: Vždy, když se v systému Windows vyskytnou chyby, když se do registru dostane reklamní virus atd.

Q: Má čistič registrů i Microsoft?
A: Microsoft nepodporuje použití čističů registrů.

Q: Má registr Mac?
A: Ne, Mac OS X se ani trochu nepodobá operačním systémům Windows.

Q: Jaký je nejlepší software na čištění Mac?
A: Doporučujeme zvážit CCleaner nebo CleanMyMac X.

Q: Jsou čističe registrů bezpečné?
A: Ano, nemusíte si dělat starosti. Některé nástroje před čištěním dokonce navrhují zálohování registru.

Q: Jak vybrat nejlepší čistič registrů?
A: Každý software má své výhody, nevýhody a hodnoty. Projděte si prosím recenzi v článku výše.

Q: Jak vyčistit registr ručně?
A: Stiskněte kombinaci kláves Win+R, zadejte příkaz „Rgedit“ a stiskněte klávesu Enter. Klepnutím na znaménko plus rozbalte část editoru registru. Najděte HKEY_LOCAL_MACHINE. Předtím je lepší provést zálohu: na panelu nástrojů klikněte na File (Soubor), přejděte dolů a vyberte Export, pojmenujte soubor a klikněte na Save (Uložit).

Q: Zrychlí vyčištění registru počítač?
A: Rychlost počítače se pravděpodobně nezvýší, avšak může se zrychlit prohlížeč a odstraní se z něj chyby.

Q: Co je nejlepší alternativa k programu CCleaner?
A: Zajímavým řešením, které doporučujeme, je Advanced SystemCare společnosti IObit nebo jakýkoli jiný program z našeho seznamu podle vašeho uvážení.

Q: Jaké jsou alternativy programu Ccleaner pro Ubuntu?
A: Můžete zvážit BleachBit, Stacer, Ubuntu Cleaner nebo GCleaner.

Q: Ccleaner versus Wise Registry Cleaner
A: Na základě našich testů vyhledá Wise Registry Cleaner mnohem více chyb, je vhodnější pro komerční použití. Na druhou stranu se pokusí se instalovat další programy.

Q: CCleaner versus CleanMyMac
A: Jak CleanMyMac X tak CCleaner jsou důvěryhodná a spolehlivá řešení pro vyčištění Mac. CCleaner má bezplatnou verzi, která vám umožní účinně smazat nevyžádané soubory z prohlížeče. CleanMyMac X má širokou škálu čisticích nástrojů včetně odstranění malwaru a zrychlení systému.

Q: CCleaner versus Avast
A: Avast je skvělý na běžnou ochranu počítače a skenování, ale provádí také čištění. CCleaner je známý tím, že počítač opraví bezpečně, a cena placené verze je poloviční než cena Avastu.

About author

Kristina Kurhanska
Kristina Kurhanska

Kristina Kurhanska je vedoucí IT analytička pro vytváření nestranných recenzí marketingových společností zaměřených na software, SaaS, vývoj pro web a IT.

Kristina Kurhanska is a senior IT analyst at ThinkMobiles. For over 5 years she has written reviews about software, SaaS, web & mobile development companies, digital marketing agencies, etc. Kristina is sharp on the latest software technologies and trends on the global market.