ThinkMobiles is one of most trusted companies conducting IT & software reviews since 2011. Our mission is to provide best reviews, analysis, user feedback and vendor profiles. Learn more about review process.

Testowanie i porównanie 15 bezpłatnych narzędzi do czyszczenia rejestru

Disclosure:

We may receive compensation when you click on links. Neither our writers nor our editors get paid to publish content and are fully committed to editorial standards .

Programy do czyszczenia rejestrów mają kluczowe znaczenie, ponieważ usuwają setki bezużytecznych wpisów rejestru z urządzenia z systemem Windows. Na przykład, pliki, które już nie istnieją i których ręczne usunięcie zajęłoby sporo czasu. Zamiast publikować typową listę najlepszych programów, chcielibyśmy przetestować i porównać darmowe narzędzia do czyszczenia rejestru.

Wybraliśmy 10 najlepszych programów do czyszczenia rejestrów, które mają najbardziej pozytywne opinie użytkowników w sieci. Ogólnie, wszystkie z nich usuwają wpisy takie jak Nieprawidłowe klucze klas, skróty do programów, współdzielone DLL, ścieżki aplikacji, pomocnicze pliki, puste klucze rejestru, itp. Większość z nich posiada użyteczne funkcje, takie jak postęp skanowania, harmonogram skanowania, wskaźnik stanu, lista ignorowanych, automatyczne tworzenie kopii zapasowych, menedżer uruchamiania, uruchamianie przy starcie, pliki dziennika. I, oczywiście, wszystkie te programy do czyszczenia rejestru mają funkcję naprawy jednym kliknięciem. Możesz również zapoznać się z naszym przewodnikiem dotyczącym tego rodzaju oprogramowania.

Cel testowania był oczywisty: zobaczyć, ile błędów znalazłby i usunął z rejestru każdy program oraz jak wpłynęłoby to na wydajność komputera. Użyliśmy stacjonarnego komputera ze średnią medianą, z 8 GB pamięci RAM działającego w systemie Windows 7 Professional. Ale najpierw szybkie podsumowanie podstawowych danych i krótkie opisy programów.

I. Krótki opis

Oprogramowanie Bezpłatne Wersja próbna Cena wersji Pro Instalator Rozmiar Języki
IObit $19.99 48 MB 163 MB 34
Auslogics $8.48 15 MB 51 MB 7
AVG PC TuneUp $24.95 25 MB 60 MB 61
CCleaner 15 dni $28.95 5 MB 5 MB 1
Defencebyte 1 MB 2 MB 31
Eusing 14 dni $19.97 6 MB 8 MB 20
Glarysoft 60 dni $39.99 59 MB 208 MB 26
System Mechanic $39.99 10 MB 43 MB 43
JetClean $39.95 6 MB 15 MB 21
jv16 Power Tools 4 MB 17 MB 28
LRC $39.96 52 MB 18 MB 10
Pointstone 4 MB 10 MB 1
Registry Life $19.97 6 MB 26 MB 50
WinUtilities 6 MB 19 MB 1
Wise Care 365 $39.95 18 MB 76 MB 2

Obliczyliśmy więc, ile błędów każdy z piętnastu narzedzi do czyszczenia rejestru wyszuka I usunie, a także jak wpłynie to na czas uruchamiania komputera. Aby uzyskać prawidłowe wyniki, za każdym razem tworzyliśmy punkt przywracania i wracaliśmy do niego, aby przetestować kolejny program. Wyniki można zobaczyć w tabeli, należy jednak pamiętać, że program do czyszczenia rejestru nie jest narzędziem do obsługiwania komputera i nie jest przeznaczony do przyspieszania roboty lub optymalizacji komputera. Programy do czyszczenia rejestru przyznaczone są wyłącznie do usuwania błędów rejestru.

II. Porównanie charakterystyk produktów

Oprogramowanie Kopia zapasowa Przywracanie Edytor Przeglądarka Przeszukiwanie Defragmentacja Harmonogram
IObit Pro Pro
Auslogics Pro Pro
AVG PC TuneUp Pro Pro Pro
CCleaner
Defencebyte Pro
Eusing
Glarysoft
System Mechanic Pro Pro Pro Pro Pro
JetClean
jv16 Power Tools Pro
LRC
Pointstone
Registry Life
WinUtilities
Wise Care 365 Pro

III. Test na wydajność

W poniższej tabeli wymienione zostały poszczególne błędy, wykryte przez każdy testowany program do czyszczenia rejestru, co może pomóc w wyborze najbardziej dopasowanego do własnych potrzeb. Również znajdziesz w tej tabeli podsumowanie dotyczące naprawionych błędów i przyspieszenia rozruchu systemu.

Oprogramowanie Usterki Activex i klas Nieistniejąca ścieżka pliku Brakujące DLL Najnowsze dokumenty Rozszerzenia plików Błędy dezinstalacji Pozostałe błędy Łącznie naprawiono
IObit 83 2 25 1 87 5 203
Auslogics 12 1 1 202 1 217
AVG PC TuneUp 12 8 9 Pro
CCleaner 10 12 1 1 24
Defencebyte 328 5 20 14 36 4 407
Eusing 1 80 12 2 189 24 308
Glarysoft 92 30 122
System Mechanic 2 1 Pro
JetClean 329 12 12 8 200 25 586
jv16 Power Tools 2 1 2 Pro
LRC 26 12 12 17 67
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
WinUtilities 12 52 12 21 53 150
Wise Care 365 342 12 12 181 21 573

Teraz, opiszemy krótko, jakie doświadczenia mieliśmy z każdym z 15 darmowych programów do czyszczenia rejestru.

Najlepsze oprogramowanie do czyszczenia rejestru

Advanced SystemCare registry cleaner

Jeśli szukasz narzędzia do czyszczenia komputera, optymalizacji i ochrony danych w jednym rozwiązaniu – oto Advanced SystemCare od IObit. Ma on wiele narzędzi i funkcji, ale w tym temacie skupiliśmy się na tych związanych z rejestrem. W ten sposób wypróbowaliśmy ich darmowe wydanie najnowszej wersji 12. 5. 0. Stwierdzono 848 błędów w przeciągu 6 minut skanowania. Warto również wspomnieć, że ostatnio do tej darmowej wersji dodano monitorowanie stanu systemu w czasie rzeczywistym, co jest rzadkością w przypadku tego typu oprogramowania.

Pros

 • Dobrze zorganizowany interfejs
 • 12 obszarów optymalizacji komputera
 • Monitorowanie w czasie rzeczywistym

Cons

 • Brak możliwości skanowania plików zewnętrznych
 • Problemy z minimalizacją okien
 • Dostęp do kwarantanny po skanowaniu

Oprócz naprawiania usterek rejestru, Advanced SystemCare może zrobić dla Ciebie wiele: usunąć zbędne pliki, zwolnić więcej miejsca na dysku, poprawić stan pamięci RAM i procesora, monitorować przeglądanie stron internetowych i blokować wszelkie podejrzane lub złośliwe treści. Jeśli chodzi o czyszczenie rejestru, program posiada zakładkę “Czyszczenie I optymalizacja” – za każdym razem uruchamia skanowanie systemu (można go przerwać, ale nie da się go zatrzymać). Ta funkcja “czyszczenia” dotyczy różnych obszarów komputera, właściwie 12, i aby dowiedzieć się, które to są te obszary, zalecamy przeczytać naszą pełną recenzję o Advanced SystemCare.

free registry cleaners

System Mechanic automatycznie wyszukuje nieaktualne, nieużywane i uszkodzone wpisy kluczy, które mogą spowalniać pracę rejestru systemowego. Wyszukuje nieprawidłowe klucze DLL, skojarzenia plików i odnośniki, a następnie naprawia je w ciągu kilku sekund. Raport ze skanowania jest dostępny w dwóch formach: skróconej i szczegółowej. W pierwszym przypadku pokazuje on tylko liczbę błędów i oferuje korektę w jedno kliknięcie. Szczegółowy raport sortuje błędy według kategorii wraz z wyjaśnieniami i wskazówkami, pozwalając użytkownikowi na wyszczególnienie rodzaju błędów do usunięcia.

Pros

 • Szczegółowy raport
 • Wskazówki dotyczące wykonania
 • Harmonogram

Cons

 • Pewne funkcje są niedostępne w wersji darmowej
 • Brak ręcznego usuwania błędów
 • Czyszczenie rejestru jest częścią pełnego skanowania systemu

System Mechanic posiada wbudowane centrum kopii zapasowych, które może cofnąć wszelkie zmiany w systemie. Pełne skanowanie obejmuje zbędne pliki i pliki tymczasowe, aby pomóc zwolnić miejsce na dysku twardym. W wersji Pro wyświetla również rekomendacje dotyczące zwiększenia wydajności komputera i połączenia z Internetem. Czyszczenie rejestru jest dostępne tylko w ramach pełnego skanowania komputera, co pozwala na zaplanowanie harmonogramu regularnego czyszczenia.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

best registry cleaner

Darmowa wersja programu Wise Care 365 sama w sobie oferuje wiele możliwości: harmonogram czyszczenia, automatyczną kopię zapasową, generator haseł, różne rodzaje skanowania (normalne, bezpieczne lub głębokie). Wersja Pro w cenie 30 USD zapewnia dodatkowe funkcje, takie jak dostęp dla wielu użytkowników, wzmocnienie systemu, dostrajanie lub optymalizacja, możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Podczas skanowania komputera ten program wyszukał 160 błędów, a więc więcej niż inne narzędzia.

Pros

 • Harmonogram skanowania
 • prostota, przejrzysty interfejs
 • szybkie wykonanie zadań

Cons

 • Podejmuje próby instalacji zewnętrznego oprogramowania

Jeśli poszukujesz darmowego programu do czyszczenia rejestru dla systemu Windows 10 lub starszych wersji, ten jest dobrym wyborem dla podstawowych zadań rejestru. Użytkownicy mogą znaleźć, a następnie zapoznać się z usterkami i ich opisem po zakończeniu skanowania i analizowania systemu przez program. Istnieje możliwość utworzenia skrótu ułatwiającego regularne czyszczenie – przejdź do Settings(Ustawienia) > Autorun(Uruchomienie automatyczne) > naciśnij ikonę “Clean with 1-click“(“Wyczyść w jedno kliknięcie”). Dostępna jest również defragmentacja rejestru i tworzenie kopii zapasowych.

4 of 15

CCleaner

Ccleaner review

Bezsprzecznie, Ccleaner jest jednym z najbardziej popularnych na świecie darmowych programów do czyszczenia rejestrów wśród użytkowników. W trakcie testowania stwierdzono 16 błędów, choć chcielibyśmy również zwrócić uwagę na następujące kwestie. Ccleaner nie jest programem wyłacznie do czyszczenia rejestru, ponieważ posiada nie tylko funkcję optymalizacji. Można go zainstalować z pliku wykonywalnego lub z wersji przenośnej. Istnieje również wersja Pro, która oferuje monitorowanie w czasie rzeczywistym, automatyczne aktualizacje, wsparcie premium i kosztuje 25 dolarów.

Pros

 • Lista ignorowanych
 • Spory zestaw funkcji
 • Regularna aktualizacja programu

Cons

 • Często wyskakujące okienka
 • Nie poprawia czasu uruchamiania

CCleaner może usuwać klucze rejestrów i wartości rejestrów które wskazują na pliki lub programy, które już nie istnieją. To samo dotyczy plików DLL, rozszerzeń plików, obiektów COM/ActiveX, bibliotek typów itp. Sekcja Narzędzia pozwala na przeglądanie, zmianę lub odinstalowanie programów, wyszukiwanie i usuwanie plików, które zajmują dużo miejsca na dysku. Darmowego CCleanera można zainstalować na dwa sposoby: poprzez pełną instalację lub poprzez wersję przenośną, która nie wymaga instalacji.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

registry fixer free

Aplikacja Computer Optimizer australijskiej firmy software’owej Defencebyte, która zawiera m. in. narzędzie do czyszczenia rejestru. Opcje skanowania dla naprawy rejestru obejmują oprogramowanie systemowe, czcionki, biblioteki współdzielone, wpisy startowe, urządzenia wirtualne, historię itp. Dodatkowe narzędzia zintegrowane w Defencebyte, takie jak program do czyszczenia przeglądarki, menedżer usług Windows, dezinstalator, harmonogram, itp. mogą się również przydać. Obecnie firma oferuje zniżki zniżki na produkty, otóż na 1 stanowisko aplikacja kosztuje 39$, 79$ na 3 stanowiska, 111$ na 5 stanowisk.

Pros

 • Szybkie skanowanie I naprawa
 • 15-dniowy okres próbny
 • 24/7 wsparcie techniczne

Cons

 • Program wymaga aktualizacji, jest przy nim trochę do roboty
 • Może być trudny do konfigurowania

free registry cleaner software

Dzięki Eusing udało nam się wyszukać 63 błędy na naszym komputerze. Jest to kolejne darmowe narzędzie do czyszczenia rejestru, i jest tak proste, jak tylko taki program może być. Nie przyspiesza on jakoś szczególnie pracy systemu, ale jednak jest dobry do czyszczenia rejestru. Eusing jest bezpłatnym narzędziem do czyszczenia rejestru, które działa w systemach operacyjnych Windows 98, Me, 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7, 8, 10.

Pros

 • Brak licencji – całkowicie bezpłatny
 • Kompatybilny ze starszymi wersjami Windows
 • wiele języków, dostępna wersja przenośna

Cons

 • Niewystarczająco informacji o wykrytych problemach rejestru po skanowaniu
 • Może wymagać dodatkowego czyszczenia za pomocą Regedit

Program skanuje rejestr Windows w poszukiwaniu nieprawidłowych informacji, a następnie przedstawia listę znalezionych błędów. Na liście wyświetla się problem, jego klucze rejestru, wartość dla każdego wpisu. Dostępna jest również kopia zapasowa dla naprawionych wpisów, program Startup Manager do przeglądania/edycji aplikacji, który uruchamia się automatycznie przy każdym włączaniu komputera. Menu może być prezentowane w jednym z 33 dostępnych języków.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

best registry cleaner for Windows 7

Jest to właściwie zestaw narzędzi do optymalizacji komputera, który zawiera narzędzie do czyszczenia rejestru o nazwie “Czyszczenie I przyspieszenie pracy mojego komputera”. Podczas testu wykrył 35 błędów. Inne przydatne narzędzia firmy Macecraft Software to m. in. History Cleaner, File Cleaner, Startup Optimizer, Registry Compactor, Windows AntiSpy, Software Uninstaller. Wersja darmowa działa jako 60-dniowa wersja próbna z pełną funkcjonalnością, abonament kosztuje 11 dolarów rocznie.

Pros

 • Łatwy w użytkowaniu
 • Automatyczne tworzenie kopii zapasowych rejestru
 • Wiele ustawień

Cons

 • Mniej przyjazny dla użytkownika niż inne narzędzia

Program jest bezpłatny, nie zajmuje dużo miejsca, kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu Windows. Po zakończeniu skanowania możesz zapisać wyniki jako CSV, LiteLS, HTML, EML, DAT, lub plik SQL, a nawet je wydrukować. Błędy można wyświetlać szczegółowo oddzielnie w Edytorze rejestru. Użytkownicy mogą wyszukiwać procesy, aplikacje i pliki, wprowadzając słowa kluczowe. Jedną z ciekawych dodatkowych funkcji jest czarna lista stron internetowych.

Microsoft registry cleaner tools review

Potężny producent oprogramowania zabezpieczającego zaprezentował poniższy program do czyszczenia rejestru o nazwie AVG PC TuneUp. Na stronie internetowej AVG twierdzi, że TuneUp skróci czas uruchomienia komputera o 77%, ale nasz mały test wykazał mniej optymistyczne wyniki – 95 sekund przed czyszczeniem i 91 sekunda po czyszczeniu, co stanowi około 13%. Niemniej jednak, posiada on niezłe cechy. W końcu wykrył 108 błędów w rejestrze w trakcie przeprowadzonego testowania.

Pros

 • Ciche działanie w tle
 • Wiele funkcji, przejrzysty interfejs
 • Zwalnia miejsce na dysku po czyszczeniu

Cons

 • Brak opcji “cofnij usunięcie”
 • $50 koszt rocznej licencji

Ten program zajmuje tylko około 42 MB miejsca na dysku twardym. Jego zestaw funkcji obejmuje tryb uśpienia, usuwanie niepożądanego oprogramowania, czyszczenie dysku, czyszczenie przeglądarki, a także “funkcje podstawowe”, takie jak trwałe usuwanie plików, optymalizacja połączenia internetowego, odzyskiwanie przypadkowo usuniętych lub uszkodzonych plików.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

free registry cleaner tools

Program przeprowadza grupowanie wykrytych błędów oraz usterek do kategorii “skojarzenia plików”, “listy historii”, “brakujące oprogramowanie”, co jest dość wygodne. Pokazuje również lokalizację błędów rejestru, które można bezpośrednio otworzyć. Podczas przeprowadzonego testu Auslogics wykrył 31 błąd.

Rozmiar instalatora wersji v. 7. 0. 17. 0. wynosi 12,2 MB i zajmuje 42,0 MB miejsca na dysku. Jedną z zasadniczych korzyści tego programu jest to, że jest on darmowy. Auslogics działa na systemach Windows 10, 8 i 7 (64-bit/32-bit), a także 32-bitowych wersjach Vista i XP. To narzędzie przeszukuje skróty, rozszerzenia plików, pliki pomocy, aplikacje startowe, czcionki itp. podczas skanowania w poszukiwaniu problemów.

Pros

 • Całkowicie bezpłatny
 • Łatwa konfiguracja, naprawa w jedno kliknięcie
 • Dostępna opcja automatycznego tworzenia kopii zapasowych

Cons

 • Może instalować dodatkowe oprogramowanie

Użyteczną cechą jest możliwość wstrzymania i kontynuowania pracy w dowolnym momencie. W programie Auslogics Cleaner wykryte problemy są przedstawione w grupach wg poziomu ważności – niski, średni lub wysoki. Wiele użytkowników poniższe funkcje będzie uważało za dość przydatne: przeglądanie każdego błędu osobno poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jego wynikach, tworzenie kopii zapasowych i punktów przywracania w dowolnym momencie, lista ignorowanych, przycisk “Skanowanie I naprawa”, pozwalający na naprawę w jedno kliknięcie.

free registry cleaner Windows 10

Mimo że przy pierwszym uruchomieniu nie została wyświetlona liczba błędów, Little Registry Cleaner wykrył więcej problemów niż inne darmowe narzędzia do czyszczenia rejestru. Dane narzędzie jest całkowicie darmowe i dodatkowo istnieje opcja wyboru folderu dla tworzenia kopii zapasowych, oznaczenie pewnych plików/folderów jako wykluczeń, jak również ustawienia harmonogramu skanowania.

Pros

 • Faktycznie darmowe oprogramowanie, open-source
 • Pozytywne wrażenie od wykonania
 • łatwy cykl pracy

Cons

 • Niejednoznaczny opis błędów
 • Możliwe spowolnienia w trakcie czyszczenia systemu
 • Niedostateczna ilość wskazówek dotyczących roboty programu

Narzędzie to jest dostępne w 17 językach, w tym angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, niemieckim, greckim, rosyjskim, hiszpańskim itd.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

11 of 15

JetClean

free registry cleaner programs

Największa liczba błędów – 347, została wykryta przez program do czyszczenia rejestru JetClean, który jest bezpłatny. Naprawa w jedno kliknięcie, automatyczne wyłączenie po naprawie, skanowanie w poszukiwaniu konkretnych problemów (np. ścieżki aplikacji, problem uruchomienia, pamięć podręczna DNS, pamięć, dźwięki, czcionki, urządzenia wirtualne). Kilka dodatkowych narzędzi są bezwzględnym atutem – program do deinstalacji, optymalizator uruchamiania, zwiększenie wydajności, defragmentacja rejestru.

Pros

 • Awaryjna kopia zapasowa
 • Szybkie skanowanie, przyjazny interfejs
 • Wersja przenośna

Cons

 • Niektóre funkcje dostępne tylko w wersji Pro
 • Zbędne oprogramowanie w instalatorze

W ustawieniach “Listy ignorowanych plików dziennika” zapisywane są wszystkie raporty z każdej pojedynczej czynności czyszczenia. Jet Cleaner posiada również narzędzie, które dostarcza informacje o sprzęcie, opróżnić pamięć podręczną DNS, automatycznie planuje czyszczenie wg harmonogramu. Ogólnie rzecz biorąc, jest on dość skuteczny w redukowaniu błędów systemu i spowolnień, lokalizowaniu i usuwaniu zbędnych plików w koszu, ostatnich dokumentów, plików tymczasowych, plików dziennika, schowka, zrzutów pamięci.

best registry cleaner softZa pomocą narzędzia WinUtilities wykryliśmy 161 błąd. Dzięki niemu można również wybrać, które obszary mają być skanowane, stworzyć punkt przywracania i wyeksportować dziennik błędów jako plik HTML. Dodatkowe ustawienia pozwalające na automatyczne usuwanie punktów przywracania po kilku dniach są również bardzo przydatne – aby nie zaśmiecać komputera. Licencja płatna oferuje obsługę 3 urządzeń, optymalizację dysku, szyfrowanie plików, wsparcie techniczne 24/7.

Pros

 • Dobrze się prezentuje
 • Przydatne ustawienia

Cons

 • Tylko podstawy
 • Brak zaawansowanych funkcji

To narzędzie do czyszczenia zawiera ponad 20 modułów, na przykład tworzenie kopii zapasowych dysku twardego, kasowanie dysku, kopia zapasowa i przywracanie rejestru, analizę dysku i defragmentację – wymieniliśmy tylko kilka z wielu funkcji tego programu. Posiada zarówno bezpłatne jak i płatne wersje, przejrzysty i wygodny interfejs, regularne aktualizacje automatyczne.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

download registry life

To narzędzie od ChemTable jest całkowicie darmowe, pomimo dużego zestawu funkcji. Rozpoznaje on 20 rodzajów błędów na wszystkich poziomach rejestru. Działa w 2 trybach: klasycznym – wykonuje standardowe wyszukiwanie błędów, oraz ekspresowym – pozwala na dostosowanie parametrów wyszukiwania i lokalizacji. Dodatkowe funkcje: menedżer uruchamiania, lista ignorowanych, optymalizacja rejestru (zalecane regularne używanie w celu zmniejszenia fragmentacji rejestru).

Pros

 • Połączony z Edytorem Rejestru
 • Obszerna lista wyników
 • Potężny menedżer automatycznego uruchomienia

Cons

 • Reklamy produktów ChemTable

free registry cleaner

Na końcu skanowania, dla każdego wpisu do rejestru PointStone wyświetla strukturalny stopień ocen. Pozwala on doświadczonym użytkownikom na ręczne wyszukiwanie przyczyn problemów. Dla nośników wymiennych i sieciowych dostępny jest wybór wielu wyjątków ze skanowania – aby zapisać ustawienia dla tymczasowo niedostępnych urządzeń. Lista dostępnych funkcji się powiększy, jeśli połączysz program z Pointstone System Cleaner.

Pros

 • Menedżer odzyskiwania informacji
 • Może nie brać pod uwagę błędów spowodowanych przez urządzenia przenośne

Cons

 • Niewygodne okno wyników

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

glarysoft registry repair review

Glarysoft jest znanym dostawcą narzędzi do optymalizacji i dostrajania komputerów dla Windows. Po pierwsze, należy pamiętać, że Glarysoft Registry Repair zawiera również funkcję aktualizacji oprogramowania – w celu automatycznego aktualizowania oprogramowania do nowszych wersji. Nie jest to typowa cecha dla darmowych programów do czyszczenia rejestru. Dla każdego błędu rejestru wyświetla opis, lokalizację, możliwe rozwiązanie i możliwość edycji. Po uruchomieniu pliku wykonywalnego programu, skanowanie zostanie uruchomione automatycznie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ program nie działa w tle (na pasku zadań).

Pros

 • Eksport wyników skanowania
 • 2 poziomy listy ignorowanych

Cons

 • Dogłębne przeszukiwanie jest niedostępne w wersji darmowej
 • Wersja Pro nie jest osobną aplikacją

P.S. Oto jeszcze kilka godnych programów do czyszczenia rejestru.
Jeżeli nadal nie upodobałeś sobie żadnego z wymienionych 15 narzędzi do czyszczenia rejestru, sprawdź też AML , SlimCleaner, Kingsoft PC doctor, EasyCleaner, Argente, Cleanersoft Free Registry Fix, nCleaner, ACleaner, Registry Distiller, RegSeeker.   
darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

Przewodnik do oprogramowania do czyszczenia rejestru

Czym jest narzędzie do czyszczenia rejestru?

Doświadczasz niezadowalającą wydajność komputera stacjonarnego lub laptopa? Posiadasz słabszy sprzęt sprzed kilku lat lub taki, który działa na starszych wersjach systemu Windows? Czy Twojemu komputerowi brakuje pamięci CPU i/lub RAMu, aby poradzić sobie z nowoczesnymi aplikacjami? W tym przypadku oprogramowanie optymalizujące komputery, takie jak narzędzia do czyszczenia rejestrów, jest jedną z możliwości rozwiązania powyższych problemów.

Owszem, istnieje narzędzie Windows Disk Cleanup, ale jest ono mniej skuteczne niż aplikacje przeznaczone wyłącznie do czyszczenia rejestru, głównie obsługuje kosz, pliki tymczasowe i systemowe. Typowy program do czyszczenia rejestru może zrobić o wiele więcej: usunąć tymczasowe pliki internetowe, pamięć podręczną i historię przeglądarki, zbędne pliki, pliki dziennika, zrzuty pamięci systemowej, bloatware, miniatury, a także wyłączyć niepotrzebne programy w tle. Zasadniczo program do czyszczenia rejestru jest aplikacją zewnętrzną przeznaczoną do usuwania zbędnych i nieaktualnych plików z rejestru Windows. Bardziej zaawansowane narzędzia mogą również naprawiać nieprawidłowe klucze rejestru.

Dlaczego warto używać narzędzi do czyszczenia rejestru? Baza danych rejestru jest spora i skomplikowana, więc jej ręczna edycja będzie czasochłonnym zadaniem. Aby się upewnić, należy otworzyć okno Uruchom, wpisać regedit i otworzyć edytor rejestru – hierarchiczną strukturę kluczy rejestru, zawierającą tysiące ustawień dla programów na komputerze użytkownika (które można wykorzystać m. in. do dostosowania systemu Windows do potrzeb użytkownika).

Korzystając z bezpłatnej lub płatnej wersji programów do czyszczenia rejestru, możemy zautomatyzować pracę polegającą na wyszukiwaniu takich nieważnych, uszkodzonych lub brakujących wpisów i naprawić wszystkie. Kluczowe korzyści z uruchomienia takich aplikacji od czasu do czasu mogą być następujące: uwolnienie miejsca, zwiększenie wydajności, pozbycie się złośliwego oprogramowania. Owszem, teoretycznie można prowadzić rejestr bez specjalnego oprogramowania, poprzez odinstalowanie aplikacji lub czyszczenie historii przeglądarki. Istnieją jednak pewne kwestie, z którymi może poradzić tylko specjalista techniczny. Ręczne kasowanie kluczy może być niebezpieczne i powodować uszkodzenie systemu.

Typy / Funkcje

Narzędzia do czyszczenia rejestru to komputerowe programy narzędziowe, które przede wszystkim muszą naprawiać uszkodzone/brakujące pliki. Wiele z tych narzędzi zapewnia dodatkową funkcjonalność charakterystyczną dla programów do obsługi komputera. Typowe cechy porządnego narzędzia do czyszczenia rejestru są następujące:

 • Skanowanie i naprawa rejestru (selektywnie lub grupowo);
 • Czyszczenie plików systemowych – kosz, pliki tymczasowe, pliki dziennika itp.;
 • Czyszczenie Aplikacji i Programów użytkowych –  dla pamięci podręcznej przeglądarki, cookies, itp.;
 • Programy odinstalowując / narzędzie do naprawy;
 • Narzędzie do dezaktywacji programów startowych;
 • Lista Dodanych / Wykluczeń;
 • Planowanie skanowania wg harmonogramu;
 • Prosty przejrzysty interfejs, łatwa instalacja;
 • Możliwość tworzenia kopii zapasowych I przywracania.

Jak da się zauważyć, większość narzędzi do czyszczenia rejestru posiada podobne funkcje, w mniejszym czy większym stopniu: skanują, czyszczą i naprawiają. Jedne działają szybciej, inne stawiają na rzetelne czyszczenie. Jeśli chodzi o ceny, może się to wydawać dziwne, ale te narzędzia nie są najważniejszym oprogramowaniem, więc nie ma sensu dużo za nie płacić. Z drugiej strony, niska cena oznacza niską jakość, wszyscy o tym wiemy. Wybierając między bezpłatnym a płatnym oprogramowaniem do czyszczenia rejestru, możemy z pewnością stwierdzić,, że znajdziesz porządne za darmo.

Trendy I kontrowersje dotyczące programów do czyszczenia rejestru

Podczas gdy asortyment narzędzi do czyszczenia i optymalizacji komputerów się poszerza, ostatnio pojawiło się sporo sceptycznych opinii na temat ich ważności. Kontrowersja polega na założeniu, że wiele z tych narzędzi nie robi dużo, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności, tylko skłania użytkownika do zakupu płatnej wersji lub po prostu jest źródłem reklamy.

Ponadto istnieją pewne poważne podstawy do dyskusji. Po pierwsze, ryzyko uszkodzenia rejestru: programy niskiej jakości mogą powodować więcej szkód niż korzyści, ponieważ wiele z nich po prostu próbuje zwolnić miejsce na dysku bez rozróżniania wpisów i plików. Po drugie, i jest to bardziej niebezpieczne, są również nieuczciwe programy użytkowe, które ułatwiają instalację złośliwego oprogramowania lub oszukują użytkowników z pieniędzy, nie zapewniając wymaganych od nich usług.

Pojawiło się nawet określenie “scareware” (od software – oprogramowanie I scare – straszyć) z powodu niektórych programów, które mają tendencję do znajdowania zbyt wielu błędów i oznaczania ich wszystkich jako “krytyczne” lub “poważne”. Krytycy mówią również, że w większości przypadków zgłaszane błędy są tylko wpisami z zainstalowanych programów i nie są ani dobre, ani złe, a ich usunięcie nie zwiększy wydajności komputera. Jeśli jednak użytkownik wykryje rzeczywisty problem spowalniający działanie urządzenia lub plik ze złośliwym oprogramowaniem, który wkradł się do rejestru, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie godnego zaufania programu do czyszczenia. Pod względem popularności, CCleaner jest totalnym numerem 1.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

Jak prawidłowo używać narzędzia do czyszczenia rejestru?

 • Zrób kopię zapasową rejestru. Większość z wymienionych narzędzi zachęca użytkowników do tworzenia kopii zapasowych danych lub robi to automatycznie, w niektórych z nich trzeba znaleźć tę opcję. Nigdy nie należy rozpoczynać czyszczenia rejestru bez utworzenia kopii zapasowej. Jak tylko zauważysz problemy po czyszczeniu (np. program nie uruchamia się tak jak wcześniej), lepiej jest przywrócić poprzednie dane rejestru.
 • Nie używaj tych narzędzi za często. Nie musisz czyścić rejestru częściej niż raz w miesiącu. Możesz na przykład zainstalować kilka podobnych programów, aby wybrać najlepszą alternatywę, a następnie odinstaluj całą resztę. Potem możesz dodatkowo uruchomić skanowanie. W innych przypadkach wystarczy skanowanie raz w miesiącu.
 • Zostaw komputer na chwilę w spokoju. Po zakończeniu skanowania, gdy narzędzie zacznie usuwać i naprawiać problemy, nie używaj komputera. Podczas korzystania z urządzenia dokonuje ono zmian w rejestrze, a tym samym utrudnia proces czyszczenia i może powodować błędy.

Najlepsze programy do czyszczenia rejestru

Nie da się zaprzeczyć, że CCleaner zdecydowanie jest narzędziem #1 wśród programów do czyszczenia rejestru systemu Windows i nie zamierza się powstrzymywać. Jest super łatwy, bezpłatny i oferuje wspaniałą funkcjonalność, nawet poza obsługą rejestru. Jest on bezpłatny do użytku niekomercyjnego. Upewnij się, że ściągnął go z oficjalnej strony Piriform, ponieważ niektóre strony internetowe mogą próbować oszukać cię w celu zakupu produktów, podszywających się pod CCleaner. Przed przystąpieniem do naprawy oferuje możliwość utworzenia kopii zapasowej, w wyniku czego możesz zadecydować o naprawie wszystkich problemów lub wybranego problemu. Zanotuj: istnieje CCleaner dla komputerów marki  Mac, który nie czyści rejestru, lecz wykonuje inne funkcje. Z pewnością możemy stwierdzić, iż jest wiele alternatyw dla CCleaner. Inne programy o wysokiej wydajności to WiseCleaner, Auslogics, Eusing, AVG TuneUp, JetClean, WinUtilities, Registry Fixer, jv16, Glary Utilities, EasyCleaner, IObit.

Na przykład, Auslogics Registry Cleaner to darmowa aplikacja, która wyświetla wykryte problemy według ważności – niskiej, normalnej lub wysokiej. Posiada łatwy interfejs, możliwość naprawy w jedno kliknięcie, automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Jest ona również całkowicie bezpłatna, jak również jej aktualizacje, nie posiada ograniczeń czasowych. Daje to użytkownikowi pełną kontrolę, a w razie potrzeby można przejrzeć wyniki skanowania i dodać do listy wykluczeń określone wpisy rejestru z listy czyszczenia. Auslogics został przetestowany przez wielu ekspertów branżowych i uzyskał ogólnie pozytywne opinie. Skanowanie trwa kilka sekund, a wyniki są grupowane według kategorii. Jeśli jednak nie jesteś zainteresowany zapoznaniem się z wynikami, istnieje opcja Skanuj i napraw.

Uwaga: domyślnie ustawia Yahoo jako stronę główną i wyszukiwarkę.

Innym przykładem jest program Wise Care 365, który został zaprojektowany w celu ustabilizowania i zwiększenia wydajności komputerów poprzez naprawę błędów. Planowanie czyszczenia, opcja przywracania, różne rodzaje skanowania – są to bardzo przydatne dodatki. Dostępna jest bezpłatna wersja i roczny abonament w wysokości 20 dolarów. Program jest przyjazny dla użytkownika, interfejs obsługuje wiele języków, dokumentacja pomocy online jest dokładna, a wsparcie 24/7 udzielane jest za pośrednictwem poczty elektronicznej. Trzy rodzaje skanowania to – normalne, bezpieczne i głębokie, a także możliwość zaplanowania miesięcznego, tygodniowego lub codziennego czyszczenia. Przykładem funkcji niedostępnej w wersji darmowej jest czyszczenie wielu kont użytkowników jednocześnie, które pozwala administratorom publicznych lub domowych komputerów, współdzielonych przez kilka osób, wykonywać skanowanie/naprawianie rejestru bez konieczności logowania na każde z kont. Lub optymalizacja ustawień systemowych w celu zwiększenia szybkości Internetu w tym zakresie.

jv16, która kosztuje 35 dolarów rocznie lub 99 dolarów za licencję dożywotnią (z 60-dniową bezpłatną wersją próbną) okazała się jedną z najbardziej efektywnych. Choć skanowanie trwa dłużej niż w przypadku CCleaner lub Auslogics, jest on w stanie wykryć więcej problemów systemowych. Program ten umożliwia wyszukiwanie i zastępowanie określonych wpisów rejestru, monitorowanie, defragmentację i czyszczenie rejestru Windows. Z jv16 możesz wybrać, jak agresywne będzie czyszczenie. Można zignorować dane, powiązane z określonymi programami (np. antywirusem, zaporą, serwerem i oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych). Wynikami skanowania będą klucze rejestru, nazwy wpisu, zmodyfikowana data, stopień ważności, odniesienie do pliku, powód wykrycia; wyniki skanowania mogą być eksportowane do CSV, HTML, SQL. Dostępne są również tworzenie kopii zapasowych i punktów przywracania. Jedyną wadą jest to, że niektórzy użytkownicy uważają interfejs za niewygodny i dość skomplikowany dla początkujących.

Darmowe narzędzie, Jetclean posiada opcję “Skanuj i napraw”, co oznacza, że nie trzeba czekać na zakończenie wstępnego skanowania, jak również opcję “Skanuj teraz”, aby przejrzeć wyniki przed naprawą. Jetclean udostępnia dodatkowe narzędzia, np. Apps Clean, Windows Clean (odhacz je, jeśli nie chcesz ich używać teraz). Ponadto można wyszukać w rejestrze konkretne problemy, takie jak usterki programów startowych, ścieżek aplikacji, zainstalowanych programów, czcionek, urządzeń wirtualnych, rozszerzeń plików itp. Jetclean automatycznie tworzy kopie zapasowe systemu, oferuje harmonogram skanowania, opcję automatycznego wyłączania – po naprawieniu błędów rejestru. Dodatkowo dostępne są: narzędzie informacji systemowych, optymalizator uruchamiania, zwiększanie wydajności, defragmentator rejestru, poprawa połączenia internetowego, deinstalator oprogramowania. Uwaga: podczas instalacji może zostać zainstalowane niepożądane oprogramowanie.

darmowe oprogramowanie do optymalizacji komputera

FAQ

Q: Dlaczego muszę przeprowadzać czyszczenie rejestru?
A: Rejestr systemowy przechowuje informacje o wszystkich programach na komputerze, czasem nawet dane wersji testowych, a czasem może znajdować się w nich wirus. Czyszczenie rejestru jest konieczne, aby pozbyć się zbędnych danych z systemu, wirusów, itp.

Q: Czym jest oprogramowanie do czyszczenia rejestru?
A: Narzędzie do czyszczenia rejestru to oprogramowanie użytkowe zewnętrznej firmy, którego jedynym celem jest czyszczenie systemu Windows.

Q: Jak działa oprogramowanie do czyszczenia rejestru?
A: Usuwa on zbędne elementy z rejestru Windows.

Q: Jak często muszę przeprowadzać czyszczenie rejestru?
A: W przypadku wystąpienia błędów w systemie Windows, gdy w rejestrze znajduje się wirus reklamy itp.

Q: Czy Microsoft posiada oprogramowanie do czyszczenia rejestru?
A: Firma Microsoft nie wspiera korzystania z oprogramowania do czyszczenia rejestru.

Q: Czy Mac posiada rejestr?
A: Nie, system operacyjny Mac X nie jest podobny do Windows.

Q: Jakie jest najlepszy program do czyszczenia komputerów Mac?
A: Polecamy rozważyć użycie CCleaner lub CleanMyMac X.

Q: Czy programy do czyszczenia rejestru są bezpieczne?
A: Tak, możesz się nie martwić. Niektóre narzędzia sugerują nawet utworzenie kopii zapasowej rejestru przed czyszczeniem.

Q: Jak wybrać najlepszy program do czyszczenia rejestru?
A: Każde oprogramowanie ma swoje wady i zalety, wartości. Sugerujemy zapoznać się z recenzją zamieszczoną w powyższym w artykule.

Q: Jak wyczyścić rejestr ręcznie?
A: Wciśnij kombinację klawiszy Win+R, wprowadź komendę "Regedit" i wciśnij Enter. Kliknij znak plus, aby rozwinąć sekcję edytora rejestru. Znajdź HKEY_LOCAL_MACHINE. Przedtem lepiej jest wykonać kopię zapasową: kliknij Plik na pasku zadań, przewiń w dół i wybierz Eksportuj, nadaj nazwę plikowi i kliknij Zapisz.

Q: Czy czyszczenie rejestru przyspiesza pracę komputera?
A: Szybkość pracy komputera najprawdopodobniej nie zwiększy się, natomiast przeglądarka może zacząć działać szybciej po naprawieniu błędów.

Q: Jaka jest najlepsza alternatywa dla CCleaner?
A: Ciekawym rozwiązaniem, które polecamy jest Advanced SystemCare by IObit, lub inne oprogramowanie z naszej listy według własnego uznania.

Q: Jakie są alternatywy dla CCleaner dla Ubuntu?
A: Zachęcamy rozważyć użycie BleachBit, Stacer, Ubuntu Cleaner lub GCleaner.

Q: CCleaner vs Wise Registry Cleaner
A: Na podstawie naszych testów, Wise Registry Cleaner wyszukuje znacznie więcej błędów, jest bardziej odpowiedni do wykorzystania komercyjnego. Z drugiej strony, może podejmować próby zainstalowania zewnętrznych programów.

Q: CCleaner vs CleanMyMac
A: CleanMyMac X i CCleaner to godne zaufania i niezawodne rozwiązania w zakresie czyszczenia komputerów Mac. CCleaner posiada darmową wersję, która pozwala na skuteczne usuwanie zbędnych treści z przeglądarki. CleanMyMac X posiada szeroką gamę narzędzi do czyszczenia, w tym do usuwania złośliwego oprogramowania i zwiększania szybkości działania systemu.

Q: CCleaner vs Avast
A: Podczas gdy Avast jest świetny do ogólnej ochrony komputera i skanowania, wykonuje również zadania związane z czyszczeniem. CCleaner jest znany z bezpiecznej naprawy komputera, a jego płatna wersja jest o połowę tańsza niż Avast.

About author

Kristina Kurhanska is a senior IT analyst at ThinkMobiles. For over 5 years she has written reviews about software, SaaS, web & mobile development companies, digital marketing agencies, etc. Kristina is sharp on the latest software technologies and trends on the global market.