ThinkMobiles is one of most trusted companies conducting IT & software reviews since 2011. Our mission is to provide best reviews, analysis, user feedback and vendor profiles. Learn more about review process.

Testovanie a porovnanie 15 bezplatných nástrojov na čistenie registra

Disclosure:

We may receive compensation when you click on links. Neither our writers nor our editors get paid to publish content and are fully committed to editorial standards .

Programy na čistenie registrov sú dôležité z toho dôvodu, že zo zariadenia Windows odstránia stovky zbytočných položiek registra. Napríklad súbory, ktoré už neexistujú a ktoré by ste manuálne odstraňovali niekoľko hodín. Namiesto zverejnenia typického zoznamu najlepších programov by sme radi otestovali a porovnali bezplatné nástroje na čistenie registrov.

Vybrali sme top 10 čističov registra, ktoré majú najviac online pozitívnych užívateľských recenzií. Celkovo všetky z nich odstránili položky, akými sú neplatné kľúče triedy, klávesové skratky programu, zdieľané DLL, aplikačné cesty, súbory pomocníka, priradenia súborov, prázdne kľúče registra atď. Väčšina z nich poskytuje užitočné funkcie, akými sú: priebeh skenovania, plánovač skenovania, indikátor závažnosti, možnosť ignorovať zoznam, automatické zálohovanie, správca spustenia, spustenie pri štarte, súbory denníka. A samozrejme, všetky tieto programy na čistenie registrov majú funkciu opravy jedným kliknutím. Môžete si tiež pozrieť nášho sprievodcu o tomto softvéri.

Myšlienka testovania bola zrejmá: pozrite sa, koľko chýb by každý čistič registra našiel a vyčistil a ako by to ovplyvnilo výkon počítača. Použili sme stredný stolný počítač s 8 GB RAM s Windows 7 Professional. Ale najprv sa pozrime na základné zhrnutie údajov a ich krátky popis.

I. Stručné zhrnutie

Softvér Bezplatný Skúšobný Pro cena Inštalátor Veľkosť Jazyky
IObit $19.99 48 MB 163 MB 34
Auslogics $8.48 15 MB 51 MB 7
AVG PC TuneUp $24.95 25 MB 60 MB 61
CCleaner 15 days $28.95 5 MB 5 MB 1
Defencebyte 1 MB 2 MB 31
Eusing 14 days $19.97 6 MB 8 MB 20
Glarysoft 60 days $39.99 59 MB 208 MB 26
System Mechanic $39.99 10 MB 43 MB 43
JetClean $39.95 6 MB 15 MB 21
jv16 Power Tools 4 MB 17 MB 28
LRC $39.96 52 MB 18 MB 10
Pointstone 4 MB 10 MB 1
Registry Life $19.97 6 MB 26 MB 50
WinUtilities 6 MB 19 MB 1
Wise Care 365 $39.95 18 MB 76 MB 2

Zmerali sme teda koľko chýb v registri našiel a vyčistil každý z piatich nástrojov, ako aj to, ako ovplyvnil čas spustenia počítača. Aby sme dosiahli spravodlivé výsledky, zakaždým, keď sme vytvorili bod obnovenia, vrátili sme sa k nemu, aby sme otestovali ďalší program. Výsledky môžete vidieť v tabuľke, aj keď si pamätajte, že čistič registra nie je nástroj na údržbu počítača a nie je navrhnutý tak, aby urýchlil alebo optimalizoval počítač. Čističe registrov pomáhajú iba opraviť chyby registra.

II. Porovnanie funkcií

Softvér Zálohovanie Obnovenie Editor Viewer Searcher (vyhľadávač) Defragmentátor Plánovač
IObit Pro Pro
Auslogics Pro Pro
AVG PC TuneUp Pro Pro Pro
CCleaner
Defencebyte Pro
Eusing
Glarysoft
System Mechanic Pro Pro Pro Pro Pro
JetClean
jv16 Power Tools Pro
LRC
Pointstone
Registry Life
WinUtilities
Wise Care 365 Pro

III. Testovanie výkonu

Táto tabuľka podrobne ukazuje, koľko chýb bolo zistených každým čističom registrov, čo môže pomôcť pri výbere lepšieho čističa pre osobné potreby. Sú tu tiež zhrnuté informácie o opravených chybách a zvýšení zaťaženia systému.

Softvér Problémy ActiveX a triedy Neexistujúca cesta k súboru Chýbajúce knižnice DLL Posledné dokumenty Prípony súborov Chyby odinštalovania Ďalšie chyby Spolu opravené
IObit 83 2 25 1 87 5 203
Auslogics 12 1 1 202 1 217
AVG PC TuneUp 12 8 9 Pro
CCleaner 10 12 1 1 24
Defencebyte 328 5 20 14 36 4 407
Eusing 1 80 12 2 189 24 308
Glarysoft 92 30 122
System Mechanic 2 1 Pro
JetClean 329 12 12 8 200 25 586
jv16 Power Tools 2 1 2 Pro
LRC 26 12 12 17 67
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
WinUtilities 12 52 12 21 53 150
Wise Care 365 342 12 12 181 21 573

V nasledujúcej časti stručne opíšeme naše použitie 15 bezplatných čističov registrov.

Špičkový softvér na čistenie registrov

Advanced SystemCare registry cleaner

Ak chcete počítačový čistič / optimalizátor a (!) nástroj na ochranu údajov v jednom, je tu Advanced SystemCare od IObit. Má veľa nástrojov a funkcií, ale vzhľadom na tému tohto článku sa budeme sústrediť len na tie, ktoré súvisia s registrom. Preto sme vyskúšali ich bezplatné vydanie najnovšej verzie 12.5.0. Počas 6-minútového skenovania narazil asi na 848 chýb. Za zmienku tiež stojí to, že k bezplatnej verzii, ktorá je zriedkavá pre tento typ softvéru, bola nedávno pridaná kontrola stavu systému v reálnom čase.

Pros

 • dobre organizované rozhranie
 • 12 oblastí optimalizácie PC
 • monitorovanie v reálnom čase

Cons

 • externé súbory sa nedajú skenovať
 • problémy s minimalizáciou okien
 • prístup do karantény po skenovaní

Okrem starostlivosti o problémy s registrom, Advanced SystemCare môže urobiť veľa pre vás: vyčistí nevyžiadané súbory, aby ste mali viac miesta na disku, zlepší RAM a CPU, sleduje prehliadanie webu a blokuje akékoľvek podozrivé alebo škodlivé obsahy. Pokiaľ ide o čistenie registra, program má “Clean & Optimize” (Vyčistiť a optimalizovať) kartu – zakaždým spustí skenovanie systému (môžete ho zastaviť, ale nemôžete ho pozastaviť). Táto funkcia „čistenia“ sa zameriava na rôzne oblasti počítačov, konkrétne ich je 12. Ak chcete zistiť, o ktoré oblasti ide, prečítajte si našu úplnú recenziu systému Advanced SystemCare.

free registry cleaners

System Mechanic automaticky nájde zastarané, nepoužité a nefunkčné kľúčové položky, ktoré by mohli spomaliť systém registra. Vyhľadá neplatné kľúče DLL, priradenia súborov a odkazy a potom ich opraví v priebehu niekoľkých sekúnd. Správa o skenovaní je k dispozícii v dvoch formách: v stručnej a podrobnej. V prvom prípade zobrazuje iba počet chýb a ponúka opravu jedným kliknutím. Podrobná správa zoradí chyby podľa kategórií s vysvetlením a tipmi, čo umožňuje používateľovi určiť typ chýb, ktoré sa majú odstrániť.

Pros

 • podrobná správa
 • tipy na zlepšenie výkonu
 • plánovač

Cons

 • niektoré funkcie nie sú k dispozícii v bezplatnej verzii
 • žiadne manuálne odstránenie chýb
 • čistenie registra je súčasťou úplného skenovania systému

System Mechanic má vstavané záložné centrum, ktoré môže vrátiť späť všetky zmeny v systéme. Úplné skenovanie zahŕňa nevyžiadané súbory a dočasné súbory, ktoré pomáhajú uvoľniť miesto na pevnom disku. Vo verzii Pro tiež zobrazuje odporúčania na posilnenie pripojenia k počítaču a internetu. Čistenie registra je k dispozícii iba ako súčasť úplného skenovania v počítači, takže vám umožňuje naplánovať pravidelné čistenie.

free pc optimization software

best registry cleaner

Bezplatná verzia Wise Care 365 ponúka veľa sama o sebe: plánovač čistenia, zálohovanie automatických zmien, generátor hesiel, rôzne typy skenovania (normálne, bezpečné alebo hĺbkové). Pro verzia za 30$ poskytuje ďalšie funkcie: prístup pre viacerých používateľov, vylepšenie systému, vyladenie alebo optimalizáciu, prispôsobenie. Keď program zoskenoval náš počítač, našiel 160 chýb, čo je viac ako u iných programov.

Pros

 • plánovač skenovania
 • jednoduchosť, čisté rozhranie
 • rýchly výkon

Cons

 • pokúsi sa nainštalovať iné programy

Ak hľadáte bezplatný čistič registra pre Windows 10 alebo staršie verzie, práve toto je skvelá voľba pre základné úlohy registra. Užívatelia môžu nájsť a potom preskúmať problémy a ich popis po dokončení skenovania programu a analýzy systému. Je možné vytvoriť odkaz, ktorý uľahčí pravidelné čistenie – prejdite do časti Settings (Nastavenia) > Autorun > stlačte tlačidlo “Clean with 1-click ” (Vyčistiť jedným klikom). K dispozícii je aj defragmentácia registra a zálohy.

4 of 15

CCleaner

Ccleaner review

CCleaner je nepochybne jedným z najpopulárnejších bezplatných čističov registrov medzi používateľmi na celom svete. V našom teste našiel 16 chýb, chceli by sme však poukázať aj na nasledujúce informácie. CCleaner nie je len program na čistenie registra, pretože okrem optimalizácie registra má aj iné funkcie. Dá sa nainštalovať zo spustiteľného súboru alebo ako prenosná verzia. K dispozícii je tiež Pro verzia, ktorá ponúka monitorovanie v reálnom čase, automatické aktualizácie, prémiovú podporu a stojí 25$.

Pros

 • zoznam ignorovaných
 • množstvo funkcií
 • pravidelné aktualizácie programov

Cons

 • časté automaticky otvárané okná
 • nezlepšuje čas spustenia

CCleaner môže odstrániť kľúče registra a hodnoty registra, ktoré odkazujú na už neexistujúce súbory alebo programy. To isté platí pre súbory s príponou DLL, prípony súborov, objekty COM / ActiveX, knižnice typov atď. Sekcia nástrojov umožňuje zobraziť, zmeniť alebo odinštalovať program a vyhľadať a odstrániť súbory, ktoré zaberajú veľa miesta na disku. Na nainštalovanie bezplatnej verzie CCleaner existujú dva spôsoby: úplná inštalácia alebo prostredníctvom prenosnej verzie, ktorá nevyžaduje inštaláciu.

free pc optimization software

registry fixer free

Aplikácia Computer Optimizer od austrálskej softvérovej spoločnosti Defencebyte, ktorá okrem iných užitočných funkcií obsahuje nástroje na čistenie registra. Možnosti skenovania pre opravu registra zahŕňajú: systémový softvér, typy písma, zdieľané knižnice, položky pri spustení, virtuálne zariadenia, históriu atď. Defencebyte môže okrem iných funkcií fungovať aj ako užitočný čistič prehliadača, správca služieb Windows, odinštalačný program, plánovač atď. V súčasnej dobe ponúkajú zľavy, takže aplikácia stojí 39$ pre 1 PC, 79$ pre 3 zariadenia, 111$ pre 5 zariadení.

Pros

 • rýchle skenovanie a oprava
 • 15-dňová skúšobná verzia
 • technická podpora 24/7

Cons

 • program vyžaduje inovácie a viac práce
 • môže byť ťažké ho nakonfigurovať

free registry cleaner software

S Eusing sme boli schopní, pretože v našom PC našiel 63 chýb. Je to ďalší bezplatný nástroj na čistenie registrov a je veľmi jednoduchý na použitie. Systém veľmi nezrýchľuje, no register dokáže vyčistiť dobre. Eusing je bezplatný čistič registrov, ktorý funguje na Windows 98, Me, 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7, 8, 10.

Pros

 • žiadna licencia - úplne zadarmo
 • kompatibilný so staršími verziami systému Windows
 • viac jazykov, prenosná verzia

Cons

 • nedostatočné údaje o problémoch s registrom po skenovaní
 • môže vyžadovať následné čistenie od RegEdit

V databáze Registry systému Windows vyhľadáva neplatné informácie a následne poskytuje zoznam nájdených chýb. Je možné zobraziť problém, jeho kľúče registra, hodnotu pre každú položku. K dispozícii je tiež záloha na opravené položky, Startup Manager na prezeranie / editovanie aplikácií, ktoré sa spúšťajú automaticky. Menu je možné zobraziť v jednom z 33 jazykov.

free pc optimization software

best registry cleaner for Windows 7

Toto je vlastne sada nástrojov na optimalizáciu PC, ktorá obsahuje „Čistenie a zrýchlenie môjho počítača“ – nástroj na čistenie registrov. Počas nášho testu našiel 35 chýb. Medzi ďalšie užitočné nástroje spoločnosti Macecraft Software patrí: čistič histórie, čistič súborov, optimalizátor, zhutňovač registra, Windows AntiSpy, nástroj na odinštalovanie softvéru. Bezplatná verzia funguje ako 60-dňová skúšobná verzia s plnou funkčnosťou, náklady na predplatné sú 11$ ročne.

Pros

 • jednoduché použitie
 • automatické zálohovanie databázy registrov
 • veľa nastavení

Cons

 • menej užívateľsky prívetivé ako iné nástroje

Bezplatný, zaberá málo miesta, kompatibilný so všetkými verziami systému Windows. Po skenovaní môžete uložiť výsledky ako CSV, LiteLS, HTML, EML, DAT, alebo SQL súbory, alebo ich dokonca vytlačiť. Chyby je možné zobraziť podrobne samostatne v editore databázy registra. Používatelia môžu vyhľadávať procesy, aplikácie a súbory zadaním kľúčových slov. Jednou z ďalších skvelých funkcií je čierna listina webových stránok.

Microsoft registry cleaner tools review

Veľký výkonný dodávateľ bezpečnostného softvéru zaviedol tento čistič registrov s názvom AVG PC TuneUp. AVG na webových stránkach tvrdí, že TuneUp zlepší štart o 77%. Náš malý test nepreukázal tak optimistické čísla – 95 sekúnd pred čistením a 91 sekúnd po čistení, čo je predstavuje asi 13%. Napriek tomu má aj dobré vlastnosti. Nakoniec v teste odhalil až 108 chýb v registri.

Pros

 • beží ticho v režime na pozadí
 • bohatá funkčnosť, čisté rozhranie
 • vymaže miesto na disku po vyčistení

Cons

 • žiadna možnosť „Zrušiť odstránenie“
 • ročná licencia za 50$

Na pevnom disku zaberá približne 42 MB miesta. Jeho sada funkcií zahŕňa režim spánku, nechcené odstránenie softvéru, čistenie disku, vymazanie prehľadávania, ako aj základné informácie, ako napríklad trvalé vymazanie súborov, optimalizácia internetového pripojenia, obnovovanie náhodne odstránených alebo poškodených súborov.

free pc optimization software

free registry cleaner tools

Program vhodne zoskupí zistené chyby a problémy do „združených súborov“, „zoznamov histórie“, „chýbajúceho softvéru“. Zobrazuje tiež umiestnenia chýb v registroch, ktoré sa dajú otvoriť priamo v ňom. Počas nášho testu našiel Auslogics 31 chýb.

Veľkosť inštalátora v.7.0.17.0. je 12,2 MB a zaberá 42,0 MB miesta na disku. Jednou z hlavných výhod je, že je to bezplatný program. Auslogics funguje na Windows 10, 8 a 7 (64-bitové /32-bitové), rovnako ako na 32-bitových verziách Vista a XP. Tento nástroj počas kontroly prechádza oblasťami, akými sú zástupcovia na ploche, prípony súborov, súbory pomocníka, spúšťacie aplikácie, typy písma atď.

Pros

 • úplne zadarmo
 • jednoduché nastavenie, opravenie jedným kliknutím
 • k dispozícii automatické zálohovaniee

Cons

 • môže inštalovať ďalší softvér

Jednou zo skvelých vecí je možnosť pozastaviť prácu a kedykoľvek v nej pokračovať. V Auslogics Cleaner sú zistené problémy uvedené v skupinách a podľa dôležitosti –  malé, stredné alebo veľké. Pre mnohých užívateľov sú v ňom užitočné veci: zobrazenie akejkoľvek chyby samostatne, a to kliknutím pravým tlačidlom myši na výsledky, flexibilné zálohovanie a body obnovenia v každom okamihu, ignorovanie zoznamu, oprava jedným kliknutím s názvom “Scan and Repair (Skenovanie a opravy)”.

free registry cleaner Windows 10

Hoci pri prvom spustení nezobrazil počet chýb, Little Registry Cleaner tvrdil, že dokáže vyčistiť viac problémov ako iné bezplatné čističe registrov. Tento čistič je úplne zadarmo a môžete určiť priečinok pre zálohy, určité súbory / priečinky ako vylúčenia, rovnako aj nastaviť plán skenovania.

Pros

 • aktuálny bezplatný softvér, open-source
 • pozitívny výkon
 • jednoduchý pracovný postup

Cons

 • vágne opisy chýb
 • možné spomalenie pri čistení
 • málo usmernení

Tento nástroj je k dispozícii v 17 jazykoch, medzi ktoré patrí: angličtina, arabčina, čínština, francúzština, nemčina, gréčtina, ruština, španielčina atď.

free pc optimization software

11 of 15

JetClean

free registry cleaner programs

Najväčší počet chýb – 347 – našiel bezplatný čistič registrov JetClean. K dispozícii je oprava jedným kliknutím, automatické vypnutie po oprave, skenovanie konkrétnych problémov (napr. cesty k aplikácii, spustenie, vyrovnávacia pamäť DNS, pamäť, zvuky, fonty, virtuálne zariadenia). Poskytuje niekoľko ďalších nástrojov: odinštalačný program, optimalizátor spustenia, zosilňovač výkonu, softvér na defragmentáciu registra.

Pros

 • núdzové zálohovanie
 • rýchle skeny, pekné rozhranie
 • prenosná verzia

Cons

 • niektoré funkcie iba vo verzii Pro
 • nepotrebné programy v inštalátore

V nastaveniach „Ignore List Lof files (Ignorovať zoznam protokolov)“ sú uložené všetky hlásenia o každom čistení. Jet Cleaner tiež poskytuje hardvérový informačný nástroj, vyprázdnenie vyrovnávacej pamäte DNS, plánovanie automatického čistenia. Na záver môžeme povedať, že je celkom účinný pri znižovaní systémových chýb a spomalení, vyhľadávaní a odstraňovaní nevyžiadaných súborov v koši, posledných dokumentoch, dočasných súborov, protokolových súborov, schránkach, výpisoch pamäte.

best registry cleaner softS nástrojom WinUtilities sme našli 161 chýb. Môžete si vybrať, ktoré oblasti chcete skenovať, vytvoriť bod obnovenia a exportovať protokoly chýb ako súbor HTML. Ďalšie nastavenia na automatické odstránenie bodov obnovenia po niekoľkých dňoch sú takisto veľmi užitočné. Vďaka nim budete mať v PC dostatok miesta. Platená licencia ponúka podporu 3 zariadení, optimalizáciu disku, šifrovanie súborov, podporu 24/7.

Pros

 • dobrý výkon
 • praktické nastavenia

Cons

 • iba základy
 • nedostatok pokročilých funkcií

Tento nástroj na čistenie obsahuje viac ako 20 modulov, napríklad zálohovanie pevného disku, odstraňovač disku, zálohovanie a obnovenie registra, analýza disku a defragmentáciu. Má bezplatné aj platené verzie, čisté a pohodlné rozhranie, pravidelné automatické aktualizácie.

free pc optimization software

download registry life

Tento nástroj od ChemTable je úplne zadarmo, a to aj napriek veľkej sade funkcií. Rozpoznáva 20 typov chýb na všetkých úrovniach databázy registra. Funguje v 2 režimoch: klasický – vykonáva štandardné vyhľadávanie chýb a špeciálny – umožňuje prispôsobiť parametre vyhľadávania a miesta. Ďalšie funkcie: manažér spustenia, zoznam ignorovaných, optimalizácia registra (odporúča sa pravidelne používať na zníženie fragmentácie registra).

Pros

 • prepojený s editorom databázy registra
 • okno komplexných výsledkov
 • výkonný správca automatického spúšťania

Cons

 • reklamy na produkty ChemTable

free registry cleaner

Na konci skenovania PointStone pre každú položku registra zobrazí hodnotenie stupňa štruktúry. Umožňuje skúseným používateľom manuálne vyhľadať príčinu problémov. Pre vymeniteľné a sieťové médiá sú k dispozícii globálne vylúčenia zo skenovania na uloženie nastavení dočasne neprístupných zariadení. Zoznam funkcií sa zväčší, ak ho spárujete s Pointstone System Cleaner.

Pros

 • nevhodné okno výsledkov
 • môže ignorovať chyby spôsobené vymeniteľnými zariadeniami

Cons

free pc optimization software

glarysoft registry repair review

Glarysoft je známy predajca nástrojov na optimalizáciu a vyladenie PC pre Windows. Najskôr si uvedomte, že Glarysoft Registry Repair obsahuje aj aktualizáciu softvéru automatické získavanie nových verzií, čo nie je typické pre bezplatný čistič registrov. Pre každú chybu registra zobrazuje popis, umiestnenie, možné riešenie a editor. Keď spustíte spustiteľný súbor programu, kontrola sa spustí automaticky. Je to veľmi výhodné, pretože program nefunguje v pozadí (v zásobníku).

Pros

 • export výsledkov skenovania
 • 2 úrovne zoznamu ignorovaných

Cons

 • žiadna verzia Pro ako samostatná aplikácia

P.S. Niekoľko slušných čističov registrov.

Ak sa vám žiadny z týchto 15 nástrojov nepáči, môžete preskúmať AML , SlimCleaner, Kingsoft PC doctor, EasyCleaner, Argente, Cleanersoft Free Registry Fix, nCleaner, ACleaner, Registry Distiller, RegSeeker.   
free pc optimization software

Sprievodca softvérom Registry Cleaner

Čo je čistič registrov?

Máte spomalený výkon počítača alebo laptopu? Máte straší a menej výkonný počítač alebo taký, ktorý funguje na starších verziách systému Windows? Chýba vášmu počítaču CPU a / alebo RAM na to, aby sa vysporiadal s dnešnými aplikáciami? Softvér na optimalizáciu počítačov, napríklad čistič registrov, je jednou z možností ako vyriešiť vaše problémy.

Samozrejme, že existuje nástroj Windows Disk Cleanup, ale je menej efektívnejší ako čistejšie aplikácie, ktoré sa väčšinou zaoberajú košom, tempom a systémovými súbormi. Typický program na čistenie registrov dokáže omnoho viac: odstrániť dočasné internetové súbory, vyrovnávaciu pamäť a históriu prehliadača, nevyžiadané súbory, súbory denníka, výpisy systémovej pamäte, bloatware, miniatúry, ako aj vypnutie nepotrebných programov na pozadí. Čistič registra je v podstate aplikácia tretej strany, ktorá je určená na odstránenie nadbytočných a zastaraných súborov z registra systému Windows. Pokročilejšie čistiace prostriedky môžu tiež opraviť neplatné kľúče registra.

Prečo používať čističe registra? Databáza registrov je obrovská a zložitá, takže jej manuálna editácia by bola príliš náročná. Ak to chcete skontrolovať sami, otvorte okno Spustiť, zadajte príkaz regedit a otvorte Editor databázy registra – hierarchickú štruktúru kľúčov databázy registra, ktorá obsahuje tisíce nastavení pre programy na počítačoch používateľov (ktoré sa dajú okrem iného použiť na prispôsobenie systému Windows).

Pomocou bezplatného alebo plateného čističa registrov môžeme automatizovať prácu pri hľadaní takýchto neplatných, nefunkčných alebo chýbajúcich položiek a ich riešení. Kľúčové výhody spúšťania takýchto aplikácií môžu byť: uvoľnenie miesta, zvýšenie výkonu, odstránenie škodlivého softvéru. Áno, teoreticky môžete register udržiavať bez špeciálneho softvéru odinštalovaním aplikácií alebo vymazaním histórie prehľadávania. Môžete však naraziť na problémy, ktoré môže riešiť len technický špecialista. Manuálne odstránenie kľúčov môže byť nebezpečné a môže spôsobiť poškodenie systému.

Typy / funkcie

Čističe registrov sú počítačové programy, ktoré musia predovšetkým opravovať poškodené alebo chýbajúce súbory. Mnohé z týchto nástrojov poskytujú ďalšie funkcie charakteristické pre softvér pre údržbu PC. Typické vlastnosti čističa registrov sú:

 • sken a kontrola registra (selektívne alebo hromadne);
 • čistenie systémových súborov – kôš, dočasné súbory, log súbory, atď;
 • čistič aplikácie a nástroje – pre vyrovnávaciu pamäť prehliadača, súbory cookies, atď;
 • odinštalačné programy / nástroje opráv;
 • nástroj na deaktiváciu spúšťacích programov;
 • inklúzie / vylúčenia menu;
 • plánovanie skenovania;
 • jednoduché čisté rozhranie, jednoduché nastavenie;
 • možnosť zálohovania a obnovy.

Ako sme mohli vidieť, väčšina čističov registrov má rovnaké funkcie – skenujú, čistia a opravia problémy. Niektoré čističe to robia rýchlejšie, iné si na tom dávajú záležať. Pokiaľ ide o ceny, môže sa to zdať čudné, ale tieto nástroje nie sú najdôležitejším softvérom, ktorý by sa mal používať, takže by bolo zbytočné platiť za ne veľa. Na druhej strane, všetci vieme, že nízka cena nemusí znamenať kvalitu. Existujú bezplatné a aj platené verzie čističov, no môžeme vás ubezpečiť, že aj tie bezplatné môžu byť efektívne.

Trendy a kontroverzia čističov registrov

Zatiaľ čo množstvo nástrojov na čistenie a optimalizáciu počítačov rastie, v poslednej dobe sa v súvislosti s ich relevantnosťou vyskytlo veľa skepsí. Spor spočíva v predpoklade, že mnohé z týchto nástrojov nerobia veľa z hľadiska zvýšenia výkonu, ale skôr vyzývajú používateľa, aby si kúpil platenú verziu alebo len priestor na reklamu.

Okrem toho existujú aj iné závažné dôvody na diskusiu. Po prvé, riziko poškodenia registra: nekvalitné programy môžu spôsobiť viac škody ako úžitku, pretože mnohé z nich sa snažia uvoľniť miesto na disku bez rozlišovania položiek a súborov. A po druhé, mohli by tam byť nečestné služby, ktoré uľahčujú inštaláciu škodlivého softvéru alebo žiadajú od užívateľov ich peniaze a v skutočnosti neposkytujú žiadne služby. 

Dokonca sa objavil výraz „scareware“ kvôli niektorým programom, ktoré majú tendenciu nájsť príliš veľa chýb a označiť ich ako „kritické“ alebo „závažné“. Kritici tiež tvrdia, že vo väčšine prípadov sú hlásené chyby iba položkami z odinštalačných programov a nie sú dobré ani zlé a ich odstránenie nezvýši výkon počítača. Ak však používateľ zistí skutočný problém spomaľujúci zariadenie alebo súbor škodlivého softvéru, ktorý sa vkradol do registra, vhodnou voľbou by bol seriózny čistiaci program. Pokiaľ ide o popularitu, CCleaner je definitívne č. 1.

free pc optimization software

Ako správne používať čističe registrov?

 • Zálohujte register. Väčšina z týchto nástrojov vyzve používateľov, aby zálohovali údaje alebo to urobili automaticky, v niektorých z nich musíte nájsť túto možnosť. Nikdy nezačínajte čistenie registra bez vytvorenia zálohy. Akonáhle si všimnete problémy pri čističi (napr. program sa nespustí tak ako sa spustil predtým), je lepšie obnoviť register.
 • Nepreháňajte to. Register nie je potrebné čistiť častejšie ako raz za mesiac. Možno si napríklad nainštalujete niekoľko podobných programov, aby ste si vybrali najlepšiu alternatívu a potom všetky ostatné odinštalujte. Potom môžete spustiť skenovanie dodatočne. V iných prípadoch bude stačiť mesačná kontrola.
 • Nechajte počítač nachvíľu na pokoji. Po skenovaní, keď nástroj začne odstránenie a opravu úloh, nechajte túto prácu na PC. Pri používaní zariadenia sa zmení register, a bude to brániť procesu čistenia a môže spôsobiť chyby.

Najlepšie čističe registrov

Nie je pochýb o tom, že CCleaner bol č. 1 medzi čističmi registrov Windows, a nevykazuje žiadne známky zastavenia. Je veľmi jednoduchý, bezplatný a ponúka skvelé funkcie, a to aj za hranicami registrov. Je bezplatný pre nekomerčné použitie. Uistite sa, že si ho stiahnete z oficiálnych stránok Piriform, pretože niektoré webové stránky sa môžu pokúsiť oklamať vás a kúpite si produkt len podobný CCleaneru. Pred pokračovaním opravy vám ponúkne možnosť vytvoriť zálohu a ako výsledok si môžete vybrať, či opraviť všetky problémy alebo len určitý problém. Poznámka: existuje CCleaner pre Mac, nečistí register ale vykonáva ďalšie funkcie. V skutočnosti existuje množstvo alternatív CCleaneru. Medzi tie so skvelým výkonom patria: WiseCleaner, Auslogics, Eusing, AVG TuneUp, JetClean, WinUtilities, Registry Fixer, jv16, Glary Utilities, EasyCleaner, IObit.

Napríklad aj Auslogics Registry Cleaner je bezplatná aplikácia, ktorá zobrazuje závažnosť zistených problémov – nízke, normálne alebo vysoké. Má jednoduché rozhranie, možnosť opraviť problém jedným kliknutím, automatické zálohovanie. Takisto je úplne zadarmo, s bezplatnými aktualizáciami a bez akýchkoľvek termínových obmedzení. Vďaka tomu má užívateľ plnú kontrolu a v prípade, že chcete, môžete skontrolovať výsledky kontroly a vylúčiť položky registra zo zoznamu čistenia. Auslogics bol testovaný mnohými odborníkmi z odboru a vo všeobecnosti má pozitívne recenzie. Kontrola trvá niekoľko sekúnd a výsledky sú zoskupené podľa kategórií. Ak však nemáte záujem príliš riešiť výsledky, má možnosť skenovania a opravy.

Poznámka: V predvolenom nastavení nastaví Yahoo ako domovskú stránku a vyhľadávač.

Ďalším príkladom je Wise Care 365, ktorý je navrhnutý tak, aby stabilizoval a zvýšil výkon počítačov tým, že opravuje chyby. Medzi užitočné dodatky patrí plánované čistenie a rôzne typy skenovania. K dispozícii je bezplatná verzia a ročné predplatné je 20$. Program je užívateľsky prívetivý, rozhranie podporuje viac jazykov, on-line pomoc dokumentácie je dôkladná a poskytuje podporu 24 / 7 prostredníctvom e-mailu. Má tri typy skenovania: normálne, bezpečné a hĺbkové, plus má schopnosť naplánovať mesačné, týždenné alebo denné vyčistenie. Príkladom funkcie, ktorá nie je k dispozícii v bezplatnej verzii, je čistenie viacerými používateľmi. Tá umožňuje správcom verejných alebo domácich počítačov, zdieľaných s niekoľkými ľuďmi, skenovať / upravovať register bez prihlásenia pod viacerými účtami ale pod jedným. Na zlepšenie rýchlosti internetu funguje optimalizácia systémových nastavení.

JV16, ktorý stojí 35$ ročne alebo 99$ za celoživotnú licenciu (so 60-dňovou bezplatnou skúšobnou verziou), sa ukázal byť jedným z najúčinnejších. Aj keď skenovanie trvá dlhšie ako v CCleaner alebo Auslogics, dokáže zistiť viac systémových problémov. Tento program umožňuje vyhľadávanie a nahrádzanie konkrétnych položiek v registri, monitorovanie, defragovanie a čistenie registra Windows. S jv16 si môžete zvoliť aké agresívne bude čistenie. Môžete ignorovať údaje súvisiace s určitými programami (napríklad antivírusový softvér, brána firewall, server a zálohovací softvér). Výsledky kontroly zobrazujú kľúče registru, názov položky, dátum úpravy, úroveň závažnosti, odkaz na súbor, dôvod detekcie. Výsledky kontroly je možné exportovať do CSV, HTML, SQL. Na mieste sú rovnako aj zálohy a body obnovenia. Jedinou nevýhodou je, že niektorí ľudia považujú rozhranie za nepohodlné a dosť ťažké pre začiatočníkov.

Bezplatný nástroj Jetclean má tlačidlo “Scan and Repair (Skenovanie a oprava)”, čo znamená, že nie je potrebné čakať až do ukončenia počiatočného skenovania. Takisto má tlačidlo “Scan Now (Skenovať teraz)”, ktoré kontroluje výsledky opravy. Jetclean poskytuje ďalšie nástroje, napríklad Apps Clean, Windows Clean (zrušte začiarknutie, ak ich momentálne nechcete).
Okrem toho môžete vyhľadávať určité problémy v registri, ako napríklad problémy so spúšťacími programami, cestami aplikácií, odinštalovanými programami, fontmi, virtuálnymi zariadeniami, príponami súborov atď. Jetclean automaticky vytvára zálohy systému, ponúka plánované kontroly, možnosť automatického vypnutia – po ukončení sú chyby registra opravené. Okrem toho existuje systémový informačný nástroj, nástroj na optimalizáciu spustenia, zosilňovač výkonu, defragger registra, internetový zosilňovač, odinštalačný softvér. Poznámka: Počas inštalácie môže nainštalovať nežiaduci softvér.

free pc optimization software

FAQ

Q: Prečo musím
A: Systémový register ukladá informácie o všetkých programoch v počítači, niekedy dokonca aj o údajoch zo skúšobnej verzie, v ktorých je niekedy vírus. Čistenie registra je potrebné, aby ste sa zbavili nevyžiadaných vecí v systéme, akými sú vírusy atď.

Q: Čo je softvér na čistenie registrov?
A: Čistič registrov je pomocný softvér tretích strán, ktorého jediným účelom je čistenie systému Windows.

Q: Čo robí čistič registrov?
A: Odstraňuje nadbytočné položky z registru Windows.

Q: Ako často musím robiť čistenie registru?
A: V prípadoch, že sú v systéme Windows chyby, akou je napr. reklamný vírus v registri atď.

Q: Má Mac čistič registrov?
A: Nie, Mac OS X nie je ako Windows OS.

Q: Má Mac register?
A: Nie, Mac OS X nie je ako Os Windows.

Q: Aký je najlepší softvér pre čistenie Macu?
A: Odporúčame, aby ste zvážili CCleaner alebo CleanMyMac X.

Q: Sú čističe registrov bezpečné?
A: Áno, nemajte strach. Niektoré nástroje vám dokonca odporúčajú zálohovanie registra pred čistením.

Q: Ako si vybrať najlepší čistič registrov?
A: Každý softvér má svoje vlastné klady, zápory a hodnoty. Pozrite sa, prosím, na recenziu, ktoré sa nachádzajú v tomto článku.

Q: Ako manuálne vyčistiť register?
A: Stlačte kombináciu klávesov Win + R, zadajte príkaz "Rgedit" a stlačte klávesu Enter. Kliknutím na znamienko plus rozbaľte sekciu editora registra. Nájdite HKEY_LOCAL_MACHINE. Vopred je lepšie urobiť zálohu: kliknite na súbor na paneli s nástrojmi ponuky, posuňte sa nadol a vyberte Exportovať, pomenujte súbor a kliknite na tlačidlo Uložiť.

Q: Dokáže čistenie registra urýchliť počítač?
A: Rýchlosť výkonu počítača sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezvýši, zatiaľ čo prehliadač môže urýchliť a odstráni tam chyby.

Q: Aká je najlepšia alternatíva ku CCleaner?
A: Zaujímavé riešenie, ktoré odporúčame, je Advanced SystemCare od IObit, alebo akékoľvek iné z nášho zoznamu, podľa vášho uváženia.

Q: Aké sú alternatívu ku CCleaner pre Ubuntu?
A: Mohli by ste zvážiť BleachBit, Stacer, Ubuntu Cleaner alebo GCleaner.

Q: CCleaner verzus Wise Registry Cleaner
A: Na základe našich testov môžeme potvrdiť, že Wise Registry Cleaner nájde oveľa viac chýb a je vhodnejší pre komerčné použitie. Avšak, bude sa snažiť inštalovať iné programy.

Q: CCleaner verzus CleanMyMac
A: CleanMyMac X a CCleaner sú dôveryhodné a spoľahlivé riešenia pre čistenie Macu. CCleaner má bezplatnú verziu, ktorá vám umožní účinne odstrániť nevyžiadané prehliadače. CleanMyMac X má širokú škálu čistiacich nástrojov, vrátane odstránenia malvéru a zrýchlenia systému.

Q: CCleaner verzus Avast
A: Avast je skvelý pre všeobecnú ochranu počítača a skenovanie, rovnako však vykonáva aj čistiace úlohy. CCleaner je známy pre svoje bezpečné PC opravy a platená verzia je rovnaká ako polovičná cena Avastu.

About author

Kristina Kurhanska is a senior IT analyst at ThinkMobiles. For over 5 years she has written reviews about software, SaaS, web & mobile development companies, digital marketing agencies, etc. Kristina is sharp on the latest software technologies and trends on the global market.