ThinkMobiles is one of most trusted companies conducting IT & software reviews since 2011. Our mission is to provide best reviews, analysis, user feedback and vendor profiles. Learn more about review process.

Android ve iOS Cihazlarınızda Oynayabileceğiniz En İyi 25 Arttırılmış Gerçeklik Oyunu

Disclosure:

We may receive compensation when you click on links. Neither our writers nor our editors get paid to publish content and are fully committed to editorial standards .

Arttırılmış gerçeklik oyunları yavaş yavaş oyun endüstrisinin gözdesi hâline geliyor. Günümüz için sadece fantastik bir konseptten ibaret olan bir şey değil bu. Arttırılmış gerçeklik oyunlarında uzaylılarla savaşabilir, fantastik yaratıkları kovalayabilir ve krallığınızı savunabilirsiniz. Bunu yapabilmek için müthiş pahalı bir kulaklığa ihtiyacınız yok, ihtiyacınız olan tek şey Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini destekleyen akıllı bir telefon veya bir oyun konsolu.

Macera Türündeki Arttırılmış Gerçeklik Oyunları

Arttırılmış Gerçeklik oyunları kategorisinde en eğlenceli olan türler Konum belirleme oyunları/Macera türündeki Arttırılmış Gerçeklik oyunları. Oyun alanı olarak gerçek dünya haritası ve gerçek yerler kullanılmış ve bunlar eşsiz bir hikâye, fantastik yaratıklar ve harika görevlerle zenginleştirilmiş.

Oyuncu, GPS(Konum) etkinleştirilebilir bir telefon kullanarak çevreyi dolaşıp farklı birçok görevi tamamlayabilir. Bu, yaratılan dünyaları gerçeğe dönüştürmek için kaçırılmaz bir fırsat.

1. Neyon Clash

Ücretlendirme: Ücretsi. İndirmeler: 1,000+.
Sistem Gereksinimi: Android 5.0, iOS 9.0 veya daha yeni sürümler.
Boyut: Android için 85 Mb, iOS için 121 Mb.

Gerçek bir paintball, açık havada geçen bir laser tag veya en basitinden gerçek fiziksel hareketler ve takım çalışması içeren bir oyun mu arıyorsunuz? İşte boyut Reaktor Berlin (mobil oyunlar üzerine odaklanmış bir geliştirme ekibi) tarafından geliştirilen Neyon Clash’da bunların hepsini bulabileceksiniz. Hem fiziksel hem de sosyal anlamda harekete geçmeye teşvik eden yeni ve geleceği oldukça parlak çok oyunculu bir Arttırılmış Gerçeklik oyunu. Oyuncunun oyun içindeki karakteri, herkes tarafından görülebilen gerçek hayattaki hareketleriyle bağlantılı ve oyunun amacı rakipleri ebeleyip bölgeyi ele geçirmek.

Oyuna başlarken arkadaşlarınızla nasıl bir oyun oynamak istediğinize karar verebilirsiniz. Hızlı bir oyun mu yoksa yeni bir harita oluşturup oynamak mı? Oyun modlarından bazıları; Hayatta Son Kalan(klasik), Hakimiyet (stratejik bölgeleri fethetmek için puan topla), Eşyaların Kralı (güçlü Kral eşyasını kazan) ve Bayrağı Ele Geçir. Neyon Clash’ın İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Lehçe ve Hintçe olmak üzere 6 farklı dil seçeneği var.. Android 5.0 ve sonrası iOS 9.0 ve sonrası oynayabilmeniz için gerekli olan minimum sistem. Oyun henüz ilk aşamalarında ve 2021 yılına kadar son sürümü yayınlanmış olacak.

2. Jurassic World Alive

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 5.1, iOS 10.0 veya daha yeni sürümler.
Boyut: Android için 480 Mb, iOS için 1.3 Gb.

Pokemon Go’dan daha fazla bağımlılık yapan bir şey mi arıyorsunuz? İşte bu tam da modern şehirlerde gezen tarih öncesi vahşi yaratıkların hayranları için birebir. Tüylü mamutlarla, velociraptorlerle, pteranodonlarla karşılaşmak için çevrenizdeki bölgeleri keşfedin. Yeterli eşya topladığınızda kendi raptorunuzu oluşturabilir ve diğer oyuncularla paylaşabilirsiniz. Rekabetçi biriyseniz diğer yaratıklarla gerçek zamanlı düellolarda savaşabilirsiniz.

Oyun mekaniğinin üzerinde iyi çalışılmış ve hız, vuruşlar, eşya toplama gibi faktörler oyuna heyecan katıyor. Ayrıca sizinkinden daha güçlü ve daha tehlikeli dinozorlarla karşılaşmaya hazır olun. Oyun ücretsiz fakat uygulama içi satın alımlar ve VIP üyelik mevcut. Ve GPS(Konum)’un sürekli açık olmasının telefonunuzun batarya ömrünü etkileyebileceğini unutmayın.

3. Pokemon GO

Ücretlendirme: Ücretsi. İndirmeler: 100 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 5.0, iOS 10.0 veya daha yeni sürümler.
Boyut: Android için 200 M, iOS için 312 Mb.

Arttırılmış Gerçeklik oyunlarını milyonlarca kullanıcı için gerçek bir şeye dönüştüren Niantic’in bu efsanevi projesi güçlenmeye devam ediyor. Oyuncuların duyduğu özlemin sayesinde Pokemon Go birçok konuda Guinness rekorlar kitabına imza attı ve duyduğunuzda ağzınızı açık bırakacak kazançlar elde etti. Bu Arttırılmış Gerçeklik oyununun, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin milyonlarca kişi tarafından bilinmesini sağlaması açısından bu oyunun rolünü abartmamak gerçekten elde değil

Pokémon GO, savaş alanını gerçek bir alana yerleştiren ve gerçek animasyon ögelerini kullanıcının çevresiyle birleştiren macera türünde bir mobil oyundur. Oyuncular 2016’dan beri milyonlarca hatta belki de milyarlarca Pokemon yakaladı. Bu zamana gelene kadar birçok şey eklendi; Savaş Ligi, Pokedex Turnuvaları, Baskın Savaşları ve sosyal ağ. Eğlence bitmiş değil, hala devam ediyor.

4. Ingress Prime

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 5.0, iOS 11.0 veya daha yeni sürümler.
Boyut: Android için 155 Mb, iOS için 206 Mb.

Dünyanın her yerindeki XM olarak da adlandırılan, yeni keşfedildiğinden dolayı gizemini koruyan Egzotik Madde’nin kontrolünü ele geçirmek için savaşta yerinizi alın. İnsanlığın tüm potansiyelini ortaya koyabilmesi için bu bir tehdit mi yoksa umut ışığı mı? Gerçeği keşfetmek ve gün yüzüne çıkarmak için rekabet eden iki gruptan oluşan ortak çalışmaya dayanan bir Arttırılışmış Gerçeklik oyunu. Halka açık mekanlar, anıtlar ve meydanlar- kaynak bulmak için uygulamanın tarayıcısıyla etrafınızı tarayın.

Rakip takımla daha fazla alanı ele geçirmek, bölgeleri ve portalları bağlamak ve sonrasında sahip olduğunuz bölgeleri savunmak için mücadele edeceksiniz. Genel anlamda, zaman geçirmek ve arkadaş bulmak için güzel bir takım çalışması deneyimi. Piyasaya sunulduğu 2012 yılından itibaren geliştirilmeye ve iyileştirilmeye devam ediyor. Fakat yine de birçok oyuncu oyundaki hatalardan, grafiklerden ve katı kuralların eksikliğinden şikayet etmektedir.

get neyon clash

5. Egg, Inc.

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 4.4, iOS 9.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 40 Mb, iOS için 90 Mb.

Civcivlerin yumurtadan çıkışı sırasında sizleri ekrana kilitleyecek, tıklayarak oynanan, oturma odanızın tavuk çiftliği simülatörü. Ne kadar çok tavuk o kadar çok yumurta, ne kadar çok kümes o kadar çok satış. Yakında odanızda boş yer kalmayacak. Hiç şüphesiz, keskin 3 boyutlu grafikler ve komik civcivler, çocuklarla geçirdiğiniz zamana neşe katacak.

Çiftliğini geliştir ve genişlet, görevleri tamamla, gerekli olan malzemeleri bul, normal bir hızla ücretsiz olarak ilerle veya ödeme yaparak aldığın eşyalarla hızına hız kat. Arka planda çalan müzik her şeyi daha da ilgi çekici hâle getiriyor. Reklamlar her saniye oyununuzu engellemiyor. Bu arada, oyun içi para birimi altın yumurtalar. Egg Inc. sabırlı oyuncuların bağımlı olacağı türden bir oyun.

6. Angry Birds AR: Isle of Pigs

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 7.1, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 100 Mb, iOS için 150 Mb.

Angry Birds’i gerçek zeminlerde oynamaya ve insanları ne yaptığınıza dair meraklandırmaya ne dersiniz? Ya da kuşlar yerine küçük yeşil domuzcukları patlatmaya? Bu oyun akıllı telefonun ekranında gördüğünüz gerçek ortamlar üzerinde oynayabileceğiniz 70 seviyeden oluşan güzel ve oynaması zevkli macera türünden bir Arttırılmış Gerçeklik oyunudur. İçerisinde birbirinden farklı ahırların bulunduğu seviyeleri geçin, ahırları tuhaf yerlere yerleştirin ve sapanınızla saldırıya geçin!

Farklı yerlerde gezin, oyun ekran boyutunu ayarlayın ve atış yapmak için ekrana dokunun. Her yaşa uygun, keyifli, eğlenceli ve oynaması oldukça kolay bir oyundur. Bu oyun ayrıca üç boyutlu ögelerle uğraşmayı öğrenecek olanlar için bir başlangıç noktası olabilir. Oyunu oynayabilmek için gereken tek şey kamera, jiroskop, İnternet bağlantısı gibi Arttırılmış Gerçeklik özelliklerine sahip bir telefon.

7. WallaMe

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 100 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.1, iOS 9.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 21 Mb, iOS için 50 Mb.

Bu oyunda konum belirleme Arttırılmış Gerçeklik teknolojisiyle, sosyal aktivitelerin eğlencesi birleştirilmiştir. Dostlarınıza ve iş yerindeki arkadaşlarınıza takılmak için gizli mesajlar bırakabilirsiniz. Kullanıcılar gerçek fiziksel yerlerin (sokaklar, duvarlar vb.) fotoğrafını çekip metin veya resim ekleyebilir hatta üzerine çizim yapabilirler. Sonrasında ise gelip mesajı bulmaları için arkadaşlarıyla veya oyundaki diğer kişilerle paylaşabilirler.

Mükemmel olan diğer bir özellik ise reklamla hiç karşılaşmayacak olmanız ve oyun içi satışın olmaması. Tadını çıkarmak tamamen ücretsiz! Mesajları özel olarak veya herkesin görebileceği şekilde bırakabilirsiniz. Diğer yandan mesajı sadece uygulamayı kullananlar görebilir. WallaMe beraberinde, Arttırılmış Gerçeklik/konum belirleme, çıkartmalar, çizim yapmak için araçlar, sosyal medyada paylaşabilme, yorum yapabilme ve kamera gibi özelliklerle geliyor. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda denemekten bir şey kaybetmeyeceğiniz, güzel ve eğlenceli bir macera oyunu.

Not. Son güncelleme 2019’un Temmuz ayında geldi ve umuyoruz ki geliştiricileri uygulamayı geliştirmeyi bırakmaz.

Nişan türündeki Arttırılmış Gerçeklik oyunları

Nişan türündeki oyunlar, oyun dünyasının en popüler türü olarak kabul edilir. Counter Strike ve Call of Duty oyununun tutkunları artık sadece bilgisayar monitöründe değil gerçek dünyada rakipleriyle yüzleşebilecek. Mahallenizi savunmanızın harika hissettireceği FPS türünde bir Arttırılmış Gerçeklik oyunu.

8. The Walking Dead: Our World

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 5 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 5.0, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 150 Mb, iOS için 260 Mb.

Fiziksel çevrenizde gerçekleşen, olağanüstü dövüşlere tanıklık edebileceğiniz zombi vurma türünde bir Arttırılmış Gerçeklik oyunu. Hareket etmenize gerek bile kalmıyor çünkü uygulama çatışmayı ayağınıza kadar getiriyor. Diğer insanlar ekranınızda ne olup bittiğini görmüyor bu yüzden dikkatli olmalısınız. Kamerayı rastgele bir yerlere çevirin ve zombiler belirdiğinde onları kafalarından vurun.

Çok oyunculu bir nişancılık deneyimi istiyorsanız arkadaşlarınızla bir takım kurabilirsiniz. Galip gelmek için puan toplayın, bu arada bir keskin nişancı tüfeği (sniper rifle) çok işinize yarayacaktır. Ünlü The Walking Dead (Yürüyen Ölüler) dizisi karakterleriyle fotoğrafınızı çekin ve sosyal medyada paylaşın. Korku ve şiddet unsurları içerebileceğinden dolayı sadece 17 yaşından büyükler için uygundur.

 

9. Reality Clash: AR Combat Game

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 8.0, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 66 Mb, iOS için 600 Mb.

Etrafı keşfetme, düşmanın nerde olduğunu tespit etme ve belli bir mesafeden ateş etme gibi benzerlik gösteren elementlere sahip olan Reality Clash, nişan türündeki Arttırılmış Gerçeklik oyunlarının öne çıkan örneklerinden biridir. Akıllı bir telefona sahip oyuncuların savaşlara katılabileceği, farklı farklı mekanları sanal bölgelere dönüştürebileceği, şehrin üç boyutlu haritasında gezinebileceği ve belirli bölgelerde kaynak bulmak için kazı yapabileceği ücretsiz bir konum belirleme oyunudur.

Oyunu oynayabilmek için ihtiyacınız olan şeyler; konum belirleme, ağ bağlantısı, GPS(Konum) Arttırılmış gerçeklik özelliğini destekleyen iPhone 6 veya daha yeni modellerinden biri. Nadir oyun içi silahlara, avatarlara, savaş dinamiklerine, gerçek zamanlı savaşlara ve genel anlamda Arttırılmış Gerçeklik oyunlarına hayran olan oyuncular bu oyuna bayılacak. Modeller ve gümüşler gerçek parayla satın alınabilir.

10. Father.io

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 1 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 4.4, iOS 10.3.3 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 100 Mb, iOS için 230 Mb.

İşte karşınızda, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş çok oyunculu bir laser tag savaş oyunu. Fakat bu oyun geliştiriciler tarafından üretilmiş olan ve oyun içi deneyimi zenginleştirmek için üretilmiş Inceptor adı verilen özel bir Arttırılmış Gerçeklik cihazı gerektirmektedir çünkü her telefon Arttırılmış Gerçeklik ’i desteklememektedir. Bu cihazla beraber oyuncular GPS ile diğer oyuncuları bulabilir, 50 metreye kadar olan bir mesafeden düşmanları vurabilir ve 15 metreye kadar olan mesafeden ise tam kafadan atışlar yapabilir.

4 farklı silah türü mevcut ve her birinin kendine özgü atış menzili, isabeti ve hasar potansiyeli var. İster iç mekânda ister dış mekânda ister 16 kişilik takımlarla isterseniz de bireysel olarak oynayabilirsiniz. Fakat, ne yazık ki son güncelleme 2018 yılında geldi bu yüzden projenin geleceğiyle alakalı yapabileceğimiz bir yorum yok.

get neyon clash

11. Zombie Gunship Revenant AR

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 100 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 5.0, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 55 Mb, iOS için 63 Mb.

Sizi ekrana kilitleyecek bir diğer Arttırılmış Gerçeklik teknolojisine sahip zombi vurma oyunu. Cephanesi bol bir askeri helikopterin içinde zombileri avlayabileceksiniz. Helikopteri kontrol etmek için vücut hareketlerinizi kullanabilir, gece daha iyi görebilmek için kızıl ötesi görüş moduna geçebilir ve helikopterinize silahlar, füzeler, roketler, keskin nişancı donanımları ekleyebilirsiniz.

Not: Zombie Gunship oynayabilmek için ARCore destekleyen bir cihaza ihtiyacınız var. Ve aksiyon başlar –  son derece yoğun geçecek olan savaşlara, gerçekliğini doruklarda hissedeceğiniz atışlara ve müthiş grafiklere hazır olun. Her ne kadar çoğu kullanıcı kontrollerden ve Arttırılmış Gerçeklik kamera modundan şikâyet etse de ateş edebilmek için silahları kuşanabileceğiniz gayet basit bir ara yüze sahip.

12. Knightfall AR

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 100 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 7.0, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 31 Mb, iOS için 850 Mb.

Tapınak şövalyelerinin dünyası ve mücadeleleri, strateji, macera ve savaş oyunlarını bir araya getiren bir Arttırılmış Gerçeklik deneyiminde buluşuyor. Kutsal Kâse, kalenin duvarlarını savunan Memlûk savaşçıları tarafından korunuyor, onları zekanla yenebilir veya oklarını ve toplarını kullanabilirsin. Tüm karakterler kullanıcının etrafında bulunur ve sahneyi ekranında görüntüleyebilirsin.

Diğer taraftan, çok basit ve sadece birkaç kontrolle oynayabildiğiniz bir demo hissi veriyor. Çok oyunculu bir mod bulunmamakta sadece tek kişi oynayabileceğiniz bir mod mevcut. Fakat, karakter yerleştirmek ve/veya boyutlandırmak, animasyon eklemek, fotoğraf çekmek ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşabilmeniz için bir Fotoğraf modu var.

13. RealTag

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 100 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 6.0.
Boyut: Android için 118 Mb.

Akıllı telefonunuzun kamerası ve İnternet bağlantısıyla oynayabileceğiniz bir başka laser tag oyunu. Kamera menzilinizdeki oyunculara nişan alın ve ateş edin. Gayet basit, silah seçeneği yok ve kullanıcılar oynayabilmek için aynı Wi-Fi’ye bağlı olmak zorunda. Şimdiye kadar sadece Android için olan bir sürümü piyasaya sürüldü. Özel bir geliştirici tarafından geliştirildi fakat yine de potansiyeli var.

Spor türündeki Arttırılmış Gerçeklik oyunları / Görevler

Gerçek hayatta sporu seven biriyseniz, Arttırılmış Gerçeklik içinde onun peşine düşme olasılığına kesinlikle bayılacaksınız. Android/iOS için geliştirilmiş spor türündeki Arttırılmış Gerçeklik deneyiminizi, basketbol oynayarak, yarışarak veya sabah koşunuza biraz daha adrenalin ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Gerçek hayattaki görevler daha da şahane.  Çevrenizi gezebilir, ülkenizi turlayabilir yeni arkadaşlar edinerek hazineler elde edebilir ve dünyayı daha da iyi tanıyabilirsiniz.

14. Zombies, Run!

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 1 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 200-300 Mb, iOS için 511 Mb.

İşte karşınızda sabah koşunuzu büyüleyici bir maceraya dönüştürecek arttırılmış gerçeklik oyunu! ‘’5. Oyuncu’’ adlı karakteriniz zombilerin saldırısından kurtulur. Kulaklığınızı takdığınızda müzik ve farklı öyküler duyacaksınız.

Asıl amaç görevleri tamamlamak için yürümek veya koşmak. Eşyaları toplarken sizi kovalayan zombilerden kaçıyorsunuz. Şimdiye kadar sunulmuş olan birçok sezonu mevcut, bu yüzden sabah egzersizi yapma motivasyonunuzu hiç kaybetmeyeceksiniz!

15. AR Sports Basketball

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: Bilinmiyor.
Sistem Gereksinimi: iOS 11.00 veya daha güncel sürümler. Boyut: 70 Mb.

Belgian Triangle adlı teknoloji şirketi tarafından iOS için piyasaya sürülmüş bir arttırılmış gerçeklik oyunu olan AR Sports Basketball, nerede olursanız olun bir basketbol oyuncusuymuş gibi basket atabileceksiniz. Temel bir Arttırılmış Gerçeklik seviyesinde geliştirilmiş olan basit bir oyun fakat farklı oyun modları(masa üzerinde, normal ve çok oyunculu gibi) ve ayrıca farklı çember boyutları sunuyor. Aslına bakacak olursanız oyun öylesine basit ki kullanıcılar çoktan daha fazla özellik istemeye başladılar bile.

Arttırılmış Gerçeklik teknolojisine sahip bu basketbol oyunu iOS 11.0 veya daha güncel olan iPhone, iPad ve iPod tocuh gibi cihazlarda (ARKit uyumlu cihazlarda) çalışmaktadır. Telefonunuzu çemberi yerleştireceğiniz alana doğru çevirin, birkaç saniye içerisinde ekranınızda çemberi görebileceksiniz, bireysel oynarken veya 1. Oyuncu ve 2. Oyuncu arasında geçiş yaparak atış yapabilirsiniz. Masa üzerindeki modda aynısını örneğin bir masaya yerleştirilmiş boyutu küçültülmüş çemberde yapabilirsiniz.

16. AR Basketball Game

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.1, iOS 8.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 13 Mb, iOS için 52 Mb.

Neyse ki, benzer bir top oyununun Android için olan sürümleri de mevcut. Telefonunu nereye istersen oraya yerleştir, çemberi gör ve puan kazanmak için sınırsız sayıdaki topları şutlamak için dokun. Aklınızı birkaç dakikalığına boşaltacak bir oyun arıyorsanız, iyi bir Arttırılmış Gerçeklik oyunu fakat yine de fazlasıyla bağımlılık yapıyor. Herhangi bir fotoğrafa, QR koduna veya işarete gerek yok – uygulamayı çalıştır topları fırlat. Sağa kaydırarak 50 zorluk seviyesinden birini seçebilirsin.

17. Geocaching

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 4.4, iOS 12.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 34 Mb, iOS için 122 Mb.

İşte karşınızda Arttırılmış Gerçeklik moduna sahip bir hazine avı oyunu. Dünyanın neredeyse her ülkesinde hayranları var ve sizi gezegendeki gizli yerleri keşfetmeye çağırıyorlar. Nasıl çalıştığını mı merak ediyorsunuz? Arttırılmış Gerçeklik uygulaması vasıtasıyla nerede hazine avını gerçekleştireceğinize dair yönergeleri alırsınız. Yan binanızda veya dağın tepesinde olabilir. Onu bulduğunuzda fotoğrafa tıklayın ve başka bir ögeyi sonraki oyuncular için saklayın.

Oynanış özellikleri; etkinlik geçmişi, hazine aramak için ipuçları, harita, pusula, oyuncunun hareketinin beraberinde gerçek zamanlı hazine avı, oyuncular arasında mesajlaşabilme, navigasyon ve mesafe ayarları gibi. Tercihinize göre harita ayarlarını belirleyebilirsiniz, sokak, uydu veya hibrit. 

Paralı (Premium) sürümde hazineler çevrimdışı harita ile de bulunabilir. Tabii ki böyle bir mobil uygulama her zaman akıcı ve sorunsuz bir şekilde çalışmayacaktır ancak Seattle’de bulunan oyunun geliştiricileri sürekli bu hataları gidermek için çalışıyor ve oyunun güncel sürümü şu an 8.30.1.

get neyon clash

Arttırılmış Gerçeklik teknolojisine sahip masa oyunları, eğitici oyunlar ve ağ uygulamaları

Bu tarz oyunlar hem tek hem de çok oyuncu için uygundur. Masanız veya halınız savaş alanınız ve akıllı telefonunuz ise gerçek oyun. Android ve iOS için geliştirilmiş küçük arttırılmış gerçeklik oyunları boş vaktinizde eğlenmenize olanak tanır.

18. Augmented Class

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Bin..
Sistem Gereksinimi: Android 5.0. Boyut: 132 Mb.

Beta aşamasında olan fakat oldukça ilgi çekici ve etkileşimli bir eğitim uygulaması. Sade bir ara yüze sahip olan bu uygulama, kendi Arttırılmış Gerçeklik içeriklerinizi ve projelerinizi oluşturabilmenize imkân sağlar ve bu da öğretmenler, öğrenciler hatta çocuklar için bile yararlı olabilir. Eşyaları, hayvanları arabaları ve bunlar gibi onca şeyi çevrenize koyabilir ve nasıl göründüğünü keşfedebilirsiniz. Tüm özelliklere erişmek için beta kullanıcısı olarak kaydolmanız gerekmektedir.

19. Devar

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 1 Milyon.
Sistem Gereksinimi: Android 5.0, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 94 Mb, iOS için 183 Mb.

Devar, kitaplar, dersler, karakterler, uzay modelleri gibi çocuklar için onlarca içeriğe sahip aile dostu ‘’eğlendirerek eğitim’’ sunan bir Arttırılmış Gerçeklik platformudur. Çocukları yeni bir şeyler öğrenmeleri ve keşfetmeleri için teşvik etmenin ve ilgilerini çekmenin daha iyi bir yolu var mı? Örnek olarak, dinozorların neye benzediğini görmek istiyorsanız telefonu düz bir zemine doğrultun, ekranınızda hayvanları görebilir istediğiniz şekilde hareket ettirebilirsiniz. Daha fazla hayvan ve fiziksel eşya için ekranı sağa veya sola kaydırabilirsiniz.

Bu uygulamada bulunan Arttırılmış Gerçeklik kamera modu sayesinde çocuklar çizim yapabilir, ejderhalarla, robotlarla, tarihte yaşamış kişiliklerle karşılaşabilir onlarla fotoğraf çekebilir, mini oyunlar oynayabilir, boyama kitabı boyayabilir bunları Arttırılmış Gerçeklik’te temsil eden şeyleri üretebilir ve Güneş Sistemi, insan anatomisi gibi konular hakkında bir şeyler öğrenebilir. Dünyanın birçok ülkesindeki Arttırılmış Gerçeklik kitaplarının yayıncıları özel bir anma törenini hak ediyor. İnternet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir.

20. Sling Shot AR

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.1. Boyut: 64 Mb.

Arttırılmış Gerçeklik kullanılarak geliştirilmiş sapan oyunu – dostunuzun veya kız arkadaşınızın kafasına koyduğunuz meyveyi taşla vurmayı deneyin. Seviyeleri geçtikçe yeni meyvelerin, animasyonlu maskelerin ve filtrelerin kilidini açın ve eğlenceli deneyimlerinizi sosyal medyada paylaşın. Arka planda çalan dinamik ses efektleri fazlasıyla uyum sağlamış ve oynamak için İnternet bağlantısı gerektirmiyor.

21. MyARGalaxy – Solar System

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 10 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.3, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 100 Mb, iOS için 502 Mb.

Etkileşimli kartlarla, kozmik nesneler, gezegenler ve Güneş Sistemi’yle alakalı birçok şey öğrenebilir ve Güneş’i, Dünya’yı, Merkür’ü, Venüs’ü, Mars’ı, Jüpiter’i ve daha birçoğunu avucunuzun içinde ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Özel kartları indirin ve çıktısını alın, uygulamayı yükleyin, kamerayı karta doğrultun ve gezegenleri Arttırılmış Gerçeklik modunda görüntüleyin. Koleksiyon setinin satışı da mevcut.

best augmented reality games

LunarEx Games’in piyasaya sunduğu, Arttırılmış Gerçeklik akvaryumu, dinazorlar, Leia 3D ve birçok eğlenceli uygulamaya ve oyuna bir göz atın deriz.

 22. AR Solar System

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 50 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.4. Boyut: 122 Mb.

Android bir cihaza sahipseniz ve farklı bir Güneş Sistemi deneyimi arıyorsanız işte karşınızda Amerikalı bir geliştirici tarafından Vuforia AR geliştirme platformu ve Unity eşliğinde geliştirilmiş bir uygulama. Tek yapmanız gereken işaretli olan hedef sayfanın çıktısını alıp akıllı cihazınızın kamerasını ona doğrultmak ve sonrasında gezegenleri ve yörüngeleri görebileceksiniz. Kırmızı ve mavi noktalar arasında gezinin.

23. Monster Park AR

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 500 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 7.0, iOS 11.0 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 34 Mb, iOS için 251 Mb.

Dinozorların ve tarih öncesi yaşamış canlıların görüntüleri hem uygulamanın geliştiricilerinin hem de kullanıcıların ağzını açık bırakıyor. Elbette ki, canavar bir sürüngeni mutfağa yerleştirmek garip hissetmenin yanı sıra tüylerinizi de ürpertecektir. Siz de bu canavarın fotoğrafını çekip neler döndüğüne dair şaşırmaları için arkadaşlarınıza ve ailenize gönderebilirsiniz.

Ayrıca, bu yaratıkların homurtularını duyabilir, etrafınızda hareket edişlerini seyredebilir, derilerinin rengini veya desenlerini değiştirebilirsiniz. Küçültebilir veya büyütebilirsiniz. Ücretsiz sürümünde sadece T-Rex’in olduğunu ve diğer yaratıkları satın almanız gerektiğini unutmayın. Tricetops veya scolopendra – ilginizi en çok hangisi çekti?

24. Metaverse

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 100 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.4, iOS 9.3 veya daha güncel sürümler.
Boyut: Android için 30 Mb, iOS  için 80 Mb.

Etkileşimli nesnelerinizi, karakterlerinizi veya görsel efektlerini yaratırken eğlenebilir aynı zamanda öğrenebilirsiniz. Metaverse projeleriyle; Arttırılmış Gerçeklik deneyimlerinizi Metaverse Studio masaüstü uygulamasında birleştirebilir sonrasında bunları Metaverse mobil uygulamasında görüntüleyebilir veya arkadaşlarınızla, öğrencilerinizle, meslektaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Arttırılmış Gerçeklik nesnelerini çocuklar için sınıflarda oyun haline getirerek ve müşterilerle etkileşim için pazarlama esnasında veya sadece eğlenme amacıyla arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz– leşçil bir hayvanı QR kodlar ve Arttırılmış Gerçeklik işaretleri ile avlayabilir, fotoğraflarla canlandırabilirsiniz. Ögelerle dolu kütüphaneden faydalanın ve eğitim videoları için Metaverse YouTube kanalını ziyaret edin.

25. AR Cat

Ücretlendirme: Ücretsiz. İndirmeler: 500 Bin.
Sistem Gereksinimi: Android 4.1. Boyut: 30 Mb.

Bir maddeyi veya herhangi bir görevi bitirmenin bir kediyi okşamaktan daha tatmin edici ve sakinleştirici bir yolu olabilir mi? Benim cevabım; hayır. Tüylü dostunuzu nereye isterseniz oraya yerleştirin ve onunla oyunlar oynayın, karnını doyurun ve bir şeyler öğretin. Kendine özgü karakteri ve tercihleri olan birçok kedi mevcut. Ve hepsini öğrenmeniz gerekebilir. Ayrıca toplayabileceğiniz 21 adet ünlü kedi var.

free AR games

Sonuç

Piyasada bulunan ve yakın gelecekte uygulama mağazalarına katılacak olan Arttırılımış Gerçelik oyunlarına dair olan genel bir bakışı sizinle paylaştık. Umuyoruz ki bazıları sizin ilginizi çekecektir. Unuttuğumuz var mı sizce? Eğer beğendiğiniz bir Arttırılmış Gerçeklik uygulaması veya oyunu varsa yorumda herkesle paylaşmaktan çekinmeyin. Belki de Gamulator’da ROM olarak bulabileceğiniz Mario veya Animal Crossing gibi eski konsol oyunlarını seviyorsunuzdur.

get neyon clash

About author

Kristina Kurhanska is a senior IT analyst at ThinkMobiles. For over 5 years she has written reviews about software, SaaS, web & mobile development companies, digital marketing agencies, etc. Kristina is sharp on the latest software technologies and trends on the global market.