ThinkMobiles is one of most trusted companies conducting IT & software reviews since 2011. Our mission is to provide best reviews, analysis, user feedback and vendor profiles. Learn more about review process.

Ücretsiz 15 kayıt defteri temizleme aracının testi ve karşılaştırılması

Disclosure:

We may receive compensation when you click on links. Neither our writers nor our editors get paid to publish content and are fully committed to editorial standards .

Kayıt defteri temizleme programları, Windows cihazlardan yüzlerce işe yaramaz kayıt defteri girdisini kaldırıldığından dolayı çok önemlidir. Örneğin artık bulunmayan ve manuel olarak silmesi saatler sürecek dosyalar. En iyi programların listesini paylaşmak yerine ücretsiz kayıt defteri temizleme araçlarını test edip karşılaştırmak istedik.

Çevrimiçi en olumlu kullanıcı incelemeleri almış en iyi 10 kayıt defteri temizleyicisini seçtik. Genel anlamda hepsi Geçersiz anahtarlar, programların kısayolları, paylaşılan DLL’leri, uygulama izleri, yardım dosyaları, dosya ilişkilendirmeleri, boş kayıt defteri anahtarı gibi girdileri siler. Bu uygulamalardan çoğu, taramanın ilerleme durumu, tarama zamanlayıcısı, önem göstergesi, yok sayılanlar listesi, otomatik yedeklemeler, başlangıç yöneticisi, açılışta çalıştırma, günlük dosyaları gibi kullanışlı özellikleri bünyesinde barındırır. Ve elbette bu kayıt defteri temizleme programlarının hepsinde tek tıkla onarım özelliği mevcuttur. Ayrıca bu tür yazılımlarla ilgili olan kılavuzumuza da göz atabilirsiniz.

Test etmedeki amacımız belliydi; kayıt defteri temizleme yazılımlarının kaç tane hata bulup temizleyeceğini ve bilgisayarın performansını nasıl etkileyeceğini görmek. Windows 7 Professional işletim sistemine sahip 8GB RAM’i olan ortalama bir masaüstü bilgisayar kullandık. Başlamadan önce aşağıda temel veri özetini ve kısa açıklamaları görebilirsiniz.

I. Özet

Yazılım Ücretsiz Deneme Süresi Pro sürüm Yükleyici Boyutu Diller
IObit $19.99 48 MB 163 MB 34
Auslogics $8.48 15 MB 51 MB 7
AVG PC TuneUp $24.95 25 MB 60 MB 61
CCleaner 15 gün $28.95 5 MB 5 MB 1
Defencebyte 1 MB 2 MB 31
Eusing 14 gün $19.97 6 MB 8 MB 20
Glarysoft 60 gün $39.99 59 MB 208 MB 26
System Mechanic $39.99 10 MB 43 MB 43
JetClean $39.95 6 MB 15 MB 21
jv16 Power Tools 4 MB 17 MB 28
LRC $39.96 52 MB 18 MB 10
Pointstone 4 MB 10 MB 1
Registry Life $19.97 6 MB 26 MB 50
WinUtilities 6 MB 19 MB 1
Wise Care 365 $39.95 18 MB 76 MB 2

On beş uygulamanın kaç tane kayıt hatası bulduğunu ve temizlediğini ve bunun doğrultusunda bilgisayarın açılış süresini nasıl etkilediğini ölçümledik. Sonuçların adil olması için her defasında bir geri yükleme noktası oluşturduk ve sonraki programı test etmek için bu noktaya geri döndük. Sonuçları tabloda görebilirsiniz fakat kayıt defteri temizleme programının bir bakım aracı olmadığını ve bilgisayarı hızlandırmak veya optimize etmek üzere tasarlanmadığını unutmayın. Kayıt defteri temizleme programları sadece kayıt defterine ilişkin hataların giderilmesine yardımcı olmak içindir.

II. Özellik Karşılaştırması

Yazılım Yedekleme Geri Yükleme Düzenleyic Görüntüleyici Arayıcı Disk Birleştirici Zamanlayıcı
IObit Pro Pro
Auslogics Pro Pro
AVG PC TuneUp Pro Pro Pro
CCleaner
Defencebyte Pro
Eusing
Glarysoft
System Mechanic Pro Pro Pro Pro Pro
JetClean
jv16 Power Tools Pro
LRC
Pointstone
Registry Life
WinUtilities
Wise Care 365 Pro

III. Performans Testi

Bu tablo kayıt defteri temizleyicisinin kaç tane hata bulduğunu detaylı olarak göstermektedir, bu da kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda hangisinin daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra çözülmüş hataların ve sistem yükleme artışı hakkında bir özet de bulunmaktadır.

Yazılım Activex ve Class sorunları Kayıp dosya izleri Eksik DLL dosyaları Son belgeler Dosya uzantıları Dosya kaldırma hataları Diğer hatalar Giderilen toplam hata sayısı
IObit 83 2 25 1 87 5 203
Auslogics 12 1 1 202 1 217
AVG PC TuneUp 12 8 9 Pro
CCleaner 10 12 1 1 24
Defencebyte 328 5 20 14 36 4 407
Eusing 1 80 12 2 189 24 308
Glarysoft 92 30 122
System Mechanic 2 1 Pro
JetClean 329 12 12 8 200 25 586
jv16 Power Tools 2 1 2 Pro
LRC 26 12 12 17 67
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
Pointstone 6 10 12 18 3 166 215
WinUtilities 12 52 12 21 53 150
Wise Care 365 342 12 12 181 21 573

Şimdi sizlerle bu 15 ücretsiz kayıt defteri temizleme programını test ederken yaşadığımız deneyimlerimizi paylaşacağız.

En iyi kayıt defteri temizleme yazılımları

Advanced SystemCare registry cleaner

Bilgisayar temizleyici/eniyileştirici ile veri koruma aracını bir arada istiyorsanız karşınızda IObit imzalı Advanced SystemCare. Birçok farklı araç ve fonksiyonu olsa da yazımızda değineceğim fonksiyonları kayıt defteri ile alakalı olanlar olacak. Son sürüm olan 12.5.0 sürümünün ücretsiz versiyonunu denedik. Yaklaşık 6 dakika süren taramasında 848 sorun buldu. Son güncellemeyle gelen ve böyle yazılımlarda nadir görülen sistem durumunu gerçek zamanlı görüntüleme özelliği bahsetmeye değer.

Pros

 • Düzeni hoş olan bir arayüze sahip
 • 12 farklı bilgisayar optimizasyon alanı
 • Gerçek zamanlı görüntüleme

Cons

 • Harici belge taraması yapmıyor,
 • Pencere boyutuna küçültme sorunları
 • Taramadan sonra karantinaya erişim

Kayıt defteri sorunlarının üstesinden gelmenin yanı sıra, Advanced SystemCare sayesinde birçok şey yapabilirsiniz; gereksiz dosyaları temizleyebilir, bellek alanını arttırabilir, RAM’i ve CPU’yu(işlemci) iyileştirebilir, web’de gezinmeyi izleyebilir ve şüpheli veya kötü amaçlı içerikleri engelleyebilirsiniz. Kayıt defteri temizliğiyle alakalı olan ‘’Temizle & Optimize Et’’ sekmesi programda mevcut – her seferinde bir sistem taraması başlatır(sonlandırabilirsiniz fakat ara veremezsiniz). ‘’Temizleme’’ fonksiyonu tam 12 farklı bilgisayar alanını hedef alır ve bu alanların hangileri olduğunu öğrenmek için lütfen tam Advanced SystemCare incelememizi okuyun.

free registry cleaners

System Mechanic, sistemin kayıt defterinin yavaşlamasına sebep olabilecek güncel olmayan, kullanılmayan veya hatalı girdileri otomatik olarak bulur. Geçersiz DLL anahtarları, dosya ilişkilendirme ve referansları gibi hataları arayıp saniyeler içerisinde düzeltir. Tarama raporunu özet ve detaylı olmak üzere iki farklı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Özetinde sadece hata sayısını görüntüleyebilir ve tek tıkla düzeltebilirsiniz. Detaylı raporda ise hataları açıklamalarıyla ve ipuçlarıyla beraber kategorilere ayırarak görüntüleyebilir ve giderilmesi gereken hata türünü belirleyebilirsiniz.

Pros

 • Detaylı rapor
 • Performans için öneriler
 • Zamanlayıcı

Cons

 • Ücretsiz sürümünde bazı fonksiyonlar kullanılamıyor
 • Manuel hata giderme yok
 • Kayıt defteri temizleme, tam sistem taramasının bir parçası olarak görülüyor

System Mechanic’te sistemde yapılan değişiklikleri geri alabilen yerleşik bir yedekleme merkezi mevcut. Tam tarama sabit diskte yer açmak için çöp ve geçici dosyaları silmeyi de içeriyor. Pro sürümünde ayrıca bilgisayarı ve İnterneti hızlandırmak için öneriler görüntüleyebilirsiniz. Kayıt defteri temizliği tam bilgisayar taramasının bir parçası olarak kullanılabiliyor böylece düzenli temizleme zamanlaması yapmanıza olanak tanıyor.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

best registry cleaner

Wise Care 365’in ücretsiz sürümü içerisinde bir sürü şey sunar; temizleme zamanlayıcısı, otomatik değişim yedekleme, parola oluşturucusu, çeşitli tarama türleri(normal, güvenli veya derin). Pro sürümü $30’a çoklu kullanıcı erişimi, sistem iyileştirme, kontrol veya optimizasyon, özelleştirme gibi birçok ekstra özellik sunar. Bilgisayarımızı tarattığımızda 160 hata buldu ve bu sayı diğerlerine kıyasla daha çok.

Pros

 • tarama zamanlayıcısı
 • basit, anlaşılır arayüz
 • hızlı performans

Cons

 • başka programlar yüklemeye çalışıyor

Windows 10 veya daha eski Windows sürümleri için ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı arıyorsanız, temel kayıt defteriyle alakalı işlemleriniz için Wise Care 365 iyi bir seçim olacaktır. Kullanıcılar sistem taraması ve analizi bittikten sonra sorunları ve açıklamalarını görüntüleyebilirler. Temizleme işini kolay bir hale getirmek için kısayol oluşturabilirsiniz – Ayarlar > Otomatik Çalıştırma’ya tıkladıktan sonra ‘’1 tıkla Temizle’’ simgesine basın. Kayıt defterini birleştirmek ve yedeklemek de mümkün.

4 of 15

CCleaner

Ccleaner review

CCleaner’in dünya çapındaki kullanıcılar arasında en popüler ücretsiz kayıt defteri temizleme araçlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek. Yaptığımız testte 16 hata buldu fakat dikkatinizi çekmek istediğimiz bazı şeyler var. CCleaner’in yaptığı şey sadece kayıt defterini optimize etmek olmadığı için yalnızca kayıt defteri temizleme programı olarak görülmemelidir. Çalıştırılabilir bir dosyadan yüklenebilir veya portable sürümü kullanılabilir. Pro sürümünde ayrıca gerçek zamanlı görüntüleme, otomatik güncelleme, premium destek mevcut ve ücreti $25’dır.

Pros

 • yoksayılanlar listesi
 • birçok özellik
 • düzenli program güncellemeleri

Cons

 • sürekli pop-up çıkıyor
 • yeniden başlatma süresini kısaltmıyor

CCleanerartık bulunmayan dosya veya programları gösterekayıt defteri anahtarlarını ve kayıt defteri değerlerini kaldırır. Kaldırma işlemi DLL dosyaları, dosya uzantıları, COM/ActiveX nesneleri, tür kitaplıkları için de geçerlidir. Araçlar bölümü programlarını görmenizi, değiştirmenizi, kaldırmanızı, bellekte çok fazla yer tutan dosyaları bulup kaldırmanızı sağlar. Ücretsiz CCleaner’dan iki şekilde faydalanabilirsiniz; tam kurulum ile veya kurulum gerektirmeyen portable sürümü ile.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

registry fixer free

Avustralyalı bir şirket tarafından Bilgisayar Eniyileştirici olarak piyasaya sürülen DefenceByte, kayıt defteri temizleme fonksiyonunun yanı sıra birçok fonksiyona sahiptir. Kayıt defterindeki sorunları gidermek için yapılan tarama seçenekleri arasında sistem yazılımı, yazı tipleri, paylaşılan kitaplıklar, başlangıç uygulamaları, sanal cihazlar, geçmiş gibi seçenekler bulunur. Defencebyte yazılımının içerisindeki işinize yarayacak araçlara örnek verecek olursak; tarayıcı temizleyici, Windows servis yöneticisi, program kaldırıcı, zamanlayıcı. Şu an bir kampanya mevcut, 1 bilgisayar için uygulamanın fiyatı $39 iken 3 cihaz için $79, 5 cihaz için $111.

Pros

 • Hızlı tarama ve sorun giderme
 • 15 gün ücretsiz deneme sürümü
 • 7/24 teknik destek

Cons

 • Programın geliştirilmeye ve üzerinde çalışılmaya ihtiyacı var
 • Yapılandırmak zor olabilirdi

free registry cleaner software

Eusing bilgisayarımızda 63 hata buldu. Kullanımı gerçekten çok basit olan ücretsiz kayıt defteri temizleme araçlarından biri. Her ne kadar sistemi pek hızlandırmasa da kayıt defterini temizlemesi güzel bir özellik. Eusing Windows 98, Me, 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7, 8, 10. gibi Windows sürümlerinde çalışan ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı.

Pros

 • Lisansa gerek yok – tamamen ücretsiz
 • Windows işletim sisteminin eski sürümleriyle uyumlu
 • birden çok dil seçeneği, portatif sürüm

Cons

 • taramadan sonra kayıt defteri sorunlarıyla alakalı yetersiz veri
 • sonrasında RegEdit temizliği gerektirebilir

Windows kayıt defterindeki geçersiz bilgileri tarar ve bulunan hataları listeler. Listede problemi, kayıt defteri anahtarını ve her girdinin değerini görüntüleyebilirsiniz. Hataları giderilen girdiler için bir yedekleme seçeneği ve başlangıçta otomatik olarak çalışan uygulamaları görüntüleyebileceğiniz/düzenleyebileceğiniz Başlangıç Yöneticisi de mevcuttur. Menü için mevcut 33 dilden biri tercih edilebilir.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

best registry cleaner for Windows 7

Bu program ‘’Bilgisayarımı temizle ve hızlandır’’ gibi birçok bilgisayar optimizasyon aracını içeren kayıt defteri temizleme aracıdır. Testimiz esnasında 35 hatayla karşılaştı. Macecraft Software’in piyasaya sunduğu diğer kullanışlı araçlardan bazıları; Geçmiş Temizleyici, Dosya Temizleyici, Başlangıç Eniyileştirici, Kayıt Defteri Sıkıştırıcı, Windows Anti-Casus, Yazılım Kaldırıcı. 60 gün boyunca tüm fonksiyonlarını kullanabileceğiniz deneme sürümünden faydalanabilirsiniz, yıllık abonelik ücreti $11.

Pros

 • Kullanımı basit
 • otomatik kayıt defteri yedeklemesi
 • çok fazla ayarı mevcut

Cons

 • diğer araçlara kıyasla daha az kullanıcı dostu

Ücretsiz, dosya boyutu gayet küçük ve tüm Windows sürümleriyle uyumludur. Taramanın sonuçlarını CSV, LiteLS, HTML, EML, DAT, veya SQL formatında kaydedebilir hatta sonuçların çıktısını bile alabilirsiniz. Hataları, Kayıt Defteri düzenleyicisinde detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcılar anahtar kelimeler girerek süreçleri, uygulamaları ve dosyaları arayabilir. Ek olarak web sayfaları kara listesi hoş bir özellik.

Microsoft registry cleaner tools review

Büyük ve güçlü bir güvenlik yazılım firmasının piyasaya sunduğu bir kayıt defteri temizleme aracı olan AVG PC TuneUp karşınızda. AVG web sayfasında, TuneUp kullanarak başlatma süresini %77 oranında azaltabileceğini iddia ediyor fakat yaptığımız testimizde aldığımız sonuçlar o kadar da iyimser değildi – temizlemeden önce 95 saniye temizleme sonrasında 91 saniye yani yaklaşık olarak %13. Fakat yine de bünyesinde iyi özellikler bulunduruyor. Testimizde 108 kayıt defteri hatası buldu.

Pros

 • arkaplan modunda sessiz çalışıyor
 • fonksiyon açısından zengin ve basit arayüz
 • temizlemeden sonra bellekte yer açıyor

Cons

 • ‘’silmeyi geri al’’ özelliği bulunmuyor
 • yıllık lisans ücreti $50

Bilgisayarınızda 42 MB’lık alan yeterli olacaktır. Fonksiyonlarından bazıları; uyku modu, istenmeyen yazılım kaldırma, disk temizleme, tarayıcı temizleme, dosyaları kalıcı olarak silme, İnternet bağlantısını optimize etme, zarar görmüş veya yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarma.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

free registry cleaner tools

Program bulunun hataları ve sorunları ‘’dosya ilişkilendirmeleri’’, geçmiş’’, ‘’kayıp yazılım’’ diye ayrı gruplara ayıracaktır. Ayrıca tıklayıp açabileceğiniz kayıt defterindeki hataların konumunu da gösterir. Testimizde Auslogics 31 hata ile karşılaştı.

7.0.17.0 sürümünün yükleme dosyasının boyutu 12.2 MB ve disk alanının 42 MB’lık kısmını kullanıyor. Ana avantajlarından biri ücretsiz oluşudur. Windows 10, 8 ve 7’de(64-bit/32-bit) ve Vista ve XP’nin 32-bitlik sürümleriyle uyumludur. Auslogics, kısayollar, dosya uzantıları, yardım dosyaları, başlangıç uygulamaları, yazı tiplerindeki hataları tarama esnasında derinlemesine tarar.

Pros

 • tamamen ücretsiz
 • kolay kurulum, tek tıkla sorun giderme
 • otomatik yedekleme yapmak mümkün

Cons

 • ek yazılım yükleyebilir

Çalışırken duraklatabilmek ve devam ettirebilmek güzel bir özellik. Auslogics tespit ettiği sorunları gruplar halinde ve önem düzeyine göre (düşük, orta veya yüksek) sıralar. Çoğu kullanıcıyı hitap eden işe yarar şeyler mevcut; istediğiniz hataya sağ tıklayarak ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz, esnek yedekleme ve geri noktalarından faydalanabilirsiniz, yoksayılanlar listesi ve tek tuşla sorunları gidermek için olan ‘’Tara ve Onar’’ butonu da mevcut.

free registry cleaner Windows 10

İlk açtığımızda karşılaştığı hataların sayısını göstermese de Little Registry Cleaner diğer ücretsiz kayıt defteri temizleme araçlarından daha fazla sorun giderdiğini ileri sürdü. Bu temizleme aracı tamamen ücretsiz ve yedeklemeler için bir klasör belirleyebilir, istediğiniz dosyaları/klasörleri hariç tutabilir ve taramayı zamanlayabilirsiniz.

Pros

 • tamamen ücretsiz, açık kaynaklı
 • olumlu bir performans
 • basit akış

Cons

 • hata tanımlarının anlaşılması güç
 • temizleme sırasında yavaşlamaya sebep olabiliyor
 • kılavuz yetersiz

Bu program İngilizce, Arapça, Çince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Rusça, İspanyolca gibi birçok dilde kullanılabilir.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

11 of 15

JetClean

free registry cleaner programs

En fazla hata sayısıyla, ücretsiz olan JetClean kayıt defteri temizleme aracı ile karşılaştık; 347. Tek tıkla onarma, onarımdan sonra otomatik kapatma, belirli hataları tarama(uygulama izleri, başlangıç, DNS önbelleği, bellek, sesler, yazı tipleri, sanal cihazlar gibi) mevcut. Program kaldırıcı, başlangıç eniyileştirici, performans arttırıcı, kayıt defteri birleştirici gibi birkaç ekstra birkaç araçtan zarar gelmez.

Pros

 • acil yedekleme
 • hızlı tarama, hoş arayüz
 • portable sürüm

Cons

 • bazı fonksiyonlar sadece Pro sürümünde mevcut
 • kurulum esnasında gereksiz programlar var

Ayarlardaki “Günlük dosyalarının yoksayılanlar listesi” kısmında her temizleme işleminin raporu bulunur. Ayrıca Jet Cleaner ile, donanım bilgilerine erişebilir, DNS önbelleğini temizleyebilir ve otomatik temizlemeyi zam anlayabilirsiniz. Genel anlamda sistem hatalarını ve yavaşlamayı azaltmak, geri dönüşüm kutusundaki çöp dosyaları, son belgeleri, geçici dosyaları, günlük dosyaları, panoyu ve bellek dökümünü bulmak ve silmek konusunda gayet etkili olduğunu söyleyebiliriz.

best registry cleaner softWinUtilities ile 161 hata ile karşılaştık. Bunun yanı sıra hangi alanlarda tarama yapılacağını seçebilir, geri yükleme noktası oluşturabilir ve hata günlüğünü HTML formatında dışarı aktarabilirsiniz. Otomatik olarak taramadan birkaç gün sonra geri yükleme noktalarını kaldırması da bilgisayarınızı formunda tutmak için oldukça işe yarar bir özellik. Ücretli Lisans beraberinde 3 cihazda kullanabilir, disk optimizasyonu, dosya şifreleme ve 7/24 müşteri desteği gibi ek özellikle sahip olabilirsiniz.

Pros

 • Performansı güzel
 • kullanışlı ayarlar

Cons

 • sadece temel işlevler var
 • gelişmiş özellikleri eksik

Bu temizleme aracı sabit disk yedekleme, disk kaldırıcı, kayıt defteri yedeği, disk analizi ve birleştirme gibi 20’den fazla modül içeriyor. Hem ücretli hem ücretsiz sürümü mevcut, hoş ve kullanışlı bir arayüzü var ve düzenli olarak otomatik güncelleme geliyor.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

download registry life

ChemTable tarafından piyasa sürülen birçok özelliğe sahip olmasına rağmen ücretsiz olan bir program. Tüm kayıt defteri düzeyinde 20 farklı tür hata tanıyabilir. Klasik ve ekspres olmak üzere 2 farklı modda kullanabilirsiniz; klasik- standart hata taraması yapar ve ekspres tarama – arama parametrelerini ve konumlarını yapılandırmanıza olanak tanır. Ek özellikler; başlangıç yöneticisi, yok sayılanlar listesi, kayıt defteri optimizasyonu(kayıt defterindeki bölünmeyi azaltmak için düzenli olarak kullanılması önerilir).

Pros

 • Kayıt Defteri Düzenleyici ile bağlantılı
 • sonuçlar ayrıntılı bir pencerede görüntülenebilir
 • Güçlü otomatik çalıştırma yöneticisi

Cons

 • ChemTable ürünlerinin reklamları

free registry cleaner

Taramanın ardından PointStone, her kayıt defteri girdisine yapı derece değerlendirmesi yapar. Deneyimli kullanıcıların sorunlara neyin yol açtığını manuel olarak arayabilmesini sağlar. Kaldırılabilir ve ağ medyaları geçici olarak erişilemeyen cihazların ayarlarını kaydedebilmek amacıyla tarama harici olan küresel durumlar kullanılabilir. Programı Pointstone System Cleaner ile eleştirirseniz özelliklerin listesi daha da uzayacaktır.

Pros

 • Kurtarma yöneticisi
 • Çıkarılabilir aygıtların sebep olduğu hataları göz ardı edebilir

Cons

 • Sonuçların gösterildiği pencere daha hoş olabilirdi

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

glarysoft registry repair review

Glarysoft, Windows bilgisayarlar için optimizasyon ve hızlandırma araçları konusunda bilinen bir yazılım firması. Her şeyden önce yeni sürümlerini otomatik olarak alması için Glarysoft Registry Repair’de yazılım güncelleme özelliği olduğunu unutmayın. Bu sıradan ücretsiz kayıt defteri temizleme araçlarında görebileceğiniz bir özellik değil. Her kayıt defteri hatasının açıklamasını, konumunu, muhtemel çözümünü ve düzenleyicisini sunar. Yürütülebilir olan dosyadan çalıştırmanız halinde tarama başlar. Program arka planda(tray uygulamada) çalışmadığı için bu işe yarar bir özellik.

Pros

 • Tarama sonuçlarını dışa aktarabilirsiniz
 • yoksayılanlar listesinin 2 farklı düzeyi

Cons

 • Ücretsiz sürümde derinlemesine arama kullanılamıyor
 • Pro sürümünün ayrı bir uygulaması yok

P.S. Birkaç kayıt defteri temizleme uygulaması daha.
Bu 15 uygulamadan herhangi birini beğenmediyseniz AML , SlimCleaner, Kingsoft PC doctor, EasyCleaner, Argente, Cleanersoft Free Registry Fix, nCleaner, ACleaner, Registry Distiller, RegSeeker uygulamalarına da göz atabilirsiniz.
ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

Kayıt Defteri Temizleme Yazılımları Kılavuzu

Kayıt defteri temizleme yazılımı nedir?

Masaüstünüzün veya dizüstünüzün yavaşladığını mı hissediyorsunuz? Güçlü bir sisteme sahip olmayan ya da eski bir Windows sürümüne sahip bir bilgisayarınız mı var? Bilgisayarınız günümüzde kullanılan uyguları açmak için yeterli CPU(işlemci) ve/veya RAM’e sahip değil mi? O zaman kayıt defteri temizleme uygulamaları gibi bilgisayar optimizasyon yazılımları böyle sorunların üstesinden gelmek için bir seçenektir.

Bilgisayarlarda Windows Disk Temizleme aracı mevcut fakat geri dönüşüm kutusu, geçici ve sistem dosyalarıyla ilgilenen temizleme uygulamaları kadar etkili değil. Sıradan bir kayıt defteri temizleme programı çok daha fazlasını gerçekleştirebilir; geçici İnternet dosyalarını, tarayıcı önbelleğini ve geçmişini, çöp dosyaları, günlük dosyaları, sistem bellek dökümlerini, belleğin büyük bir miktarını kullanan programları küçük resimleri kaldırabilir ve arka planda çalışan gereksiz programları kapatabilirsiniz. Temelinde kayıt defteri temizleme aracı, gereksiz ve eski dosyaları Windows kayıt defterinden kaldırmak için tasarlanmış üçüncü taraf bir uygulamadır. Daha gelişmiş temizleme araçları, geçersiz kayıt defteri anahtarlarını da düzeltebilir.

Kayıt defteri temizleme araçları neden kullanılır? Kayıt defteri devasa bir boyuta sahiptir ve oldukça karmaşıktır bu sebepten dolayı manuel olarak düzenlemek çok zaman alıcı bir eylem olacaktır. Bakmak isterseniz, Çalıştır penceresini açın, regedit yazın ve Kayıt Defteri düzenleyicisini açın – kayıt defteri anahtarları kullanıcıların bilgisayarlarındaki programlar için binlerce ayar barındırır(Windows’u diğerlerinin arasında özel kılabilmesi için kullanılabilir).

Ücretsiz ya da ücretli bir kayıt defteri temizleme aracı ile bu tür geçersiz, hatalı, kayıp girdileri bulma ve çözümleme işini otomatikleştirebiliriz. Bu tarz uygulamaları zaman zaman kullanmanın başlıca avantajları; yer açmak, performansı arttırmak, kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak. Mantıken uygulamaları kaldırarak veya tarama geçmişini temizleyerek kayıt defterini özel bir yazılım gerektirmeden koruyabiliriz. Fakat sadece teknik bir uzmanın farkına varabileceği bazı hatalar vardır. Anahtarları kendi başınıza kaldırmak tehlikeli olabilir ve sisteme zarar verebilir.

Türler / Özellikler

Kayıt defteri temizleme araçları öncelikli olarak hatalı/kayıp dosyaları onarmak için geliştirilen bilgisayar programlarıdır. Bu araçların çoğu bilgisayarın bakımını yapmak için geliştirilmiş araçları da bünyesinde barındırır. Uygun bir kayıt defteri temizleme aracının sıradan özellikleri:

 • Kayıt defteri taraması ve onarımı(seçerek veya toplu);
 • Geri dönüşüm kutusu, geçici dosyalar, günlük dosyaları gibi sistem dosyalarını temizler;
 • Uygulama ve program temizleyici – tarayıcının önbelleği, çerezler vb;
 • Program kaldırmak / onarmak için kullanılabilecek bir araç;
 • Başlangıç programları devre dışı bırakabileceğiniz araç;
 • İçeride / Dışarıda kalanlar menüsü;
 • Tarama zamanlayıcısı;
 • Basit ve anlaşılır arayüz, kolay kurulum;
 • Yedekleme ve geri yükleme fonksiyonu.

Görmüş olduğumuz üzere kayıt defteri temizleme araçlarının çoğu aşağı yukarı aynı işleve sahiptir; tarama yaparlar, temizlerler ve onarırlar. Bazılarının sergilediği performans daha hızlıdır bazıları daha kapsamlı temizlik yaparlar.Ücretinegelecek olursak, bu programlar kullanması en önemli yazılımlar olmadığı için haddinden fazla ödeme yapmak mantıklı değildir. Diğer bir taraftan herkesin bildiği üzere ucuz fiyat kalitesiz demektir. Ücretli ve ücretsiz temizleme araçlarının arasından ücretsiz olan işinizi görecek olanları bulabilirsiniz.

Kayıt defteri temizleme araçlarının trendleri ve karşılaştırması

Temizleme ve bilgisayar optimizasyon araçlarının sayısı artarken son dönemlerdeki alakaları konusunda oldukça kuşkulu davranıldı. Karşılaştırma bu araçların birçoğunun performans artışı konusunda fazla bir etkisinin olmadığını fakat kullanıcıdan ücretli sürümü satın almasını veya sadece reklam amacıyla kullanılacak bir alan olmasını istediği varsayımında yatmaktadır.

Aslında ciddi bir şekilde tartışma gerektiren meseleler vardır. İlk olarak, kayıt defterine verilebilecek hasarın riski: kalitesi düşük olan programlar yarardan çok zarar verebilir çünkü birçoğu, girdileri ve dosyaları ayırmadan diskte boş alan yaratmaya çalışır. İkincisi ve daha dikkat edilmesi gereken husus ise kötü amaçlı yazılım yüklemesini kolaylaştıran veya kullanıcılara aslında hiç yardım etmeden paralarını alan sahte bir araç bile olabilir.

Çok sayıda hata bulmaya ve hepsini ‘’kritik’’ veya ‘’ciddi’’ olarak kategorilendirmeye meyilli olduklarından dolayı bazı programlar için ‘’scareware(faydası olmamasına rağmen virüsten en iyi şekilde korunmayı vadeden yazılımlar)’’ denemeye bile başlandı. Eleştirmenler ayrıca bunların çoğu durumlarda bildirilen hataların program kaldırma dolayısıyla oluşan girdiler olduğunu ve kaldırmanın bilgisayarın hızını ne kötü ne iyi yönde etkilendiğini söylüyor. Fakat bir kullanıcı cihazı yavaşlatan gerçek bir sorunla veya kayıt defterine gizlenmiş kötü amaçlı bir yazılımla karşılaşırsa daha çok tercih edilen bir temizleme programını seçmek daha mantıklı bir karar olacaktır. Popülerlik kıyaslamasında listenin başında tartışmasız CCleaner yer almaktadır.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

Kayıt defteri temizleme araçları nasıl kullanılmalıdır?

 • Kayıt defterini yedekleyin. Kayıt defterini ayda maksimum bir kez temizleyin. Aradığınız programı bulmak için belki onlarca yüklemişsinizdir fakat aradığınızı bulduktan sonra diğer programları kaldırmayı unutmayınız. Sonrasında ek bir tarama başlatabilirsiniz. Harici durumlarda ayda bir kez yapılan tarama yeterli olacaktır.
 • Ölçüyü kaçırmayın. Kayıt defterini ayda maksimum bir kez temizleyin. Aradığınız programı bulmak için belki onlarca yüklemişsinizdir fakat aradığınızı bulduktan sonra diğer programları kaldırmayı unutmayınız. Sonrasında ek bir tarama başlatabilirsiniz. Harici durumlarda ayda bir kez yapılan tarama yeterli olacaktır.
 • Bilgisayarınızı bir süreliğine kendi başına bırakın. Taramanın ardından uygulama onarıma ve düzeltmeye başladığında bırakın işini yapsın. Bir aygıtı kullanmanız kayıt defterinde değişiklik yapar ve bu nedenle temizleme işlemine engel olabilir ve hatalara yol açabilir.

En iyi kayıt defteri temizleme araçları

CCleaner’ın en iyi Windows kayıt defteri temizleme aracı olduğu su götürmez bir gerçek ve değişecek gibi de gözükmüyor. Kullanımı aşırı kolay, ücretsiz ve sizi kayıt defteriyle uğraşma zahmetinden kurtarmakla kalmıyor beraberinde birçok kullanışlı fonksiyonla geliyor. Bireysel kullanımı ücretsiz. Resmi web sitesinden indirdiğinizden emin olun çünkü bazı web siteleri sizi CCleaner’a benzeyen ürünleri almaya zorluyor olabilir. Onarım işlemine başlamadan önce yedek oluşturmanızı öneririz ve bunun sonucunda tüm problemleri veya belirli bir problemi onarmayı seçebilirsiniz. Not; CCleaner’in Mac için olan versiyonu da mevcut, kayıt defterini temizlemiyor fakat diğer işlemleri yerine getiriyor. Elbette ki CCleaner’ın alternatifi olabilecek birçok uygulama var. Diğer en iyi performansa sahip programlardan bazıları; WiseCleaner, Auslogics, Eusing, AVG TuneUp, JetClean, WinUtilities, Registry Fixer, jv16, Glary Utilities, EasyCleaner, IObit.

Örnek verecek olursak Auslogics Registry Cleaner bulunan sorunların ciddiyetini(düşük, normal, yüksek) gösteren ücretsiz bir uygulamadır. Anlaşılır bir arayüze, tek tıklamayla onarım butonuna ve otomatik yedekleme gibi özelliklere sahip. Ücretsiz güncellemeler ve hiç kısıtlaması olmayan tamamen ücretsiz bir uygulama. Kontrolü tamamen kullanıcının eline bırakıyor ve şayet isterseniz taramanın sonuçlarını inceleyebilir ve kayıt defteri girdilerini temizleme listesinin dışında tutabilirsiniz. Auslogics birçok endüstri alanında uzman tarafından test edildi ve çoğunlukla olumlu yorumlar aldı. Tarama yapması birkaç saniye sürüyor ve sonuçları kategorilere göre gruplandırıyor. Fakat sonuçlara bakmak ilginizi çekmiyorsa Tara ve Onar opsiyonu da mevcut
Not: Yahoo’yu varsayılan ana sayfa ve arama motoru olarak ayarlıyor.

Hataları düzelterek bilgisayarı daha stabil bir hale getirmek ve hızlandırmak için tasarlanmış bir uygulama olan Wise Care 365 diğer örneğimiz. Zamanlanmış temizlemeler, geri yükleme seçeneği, çeşitli tarama türleri işe yarar özellikleridir. Hem ücretsiz hem de yıllık aboneliği $20 olan sürümü mevcut. Kullanıcı dostu, birden çok dil desteği olan, kapsamlı çevrimiçi yardım belgeleri ve e-posta ile ulaşabileceğiniz 7/24 müşteri desteği bulunan bir uygulama. Normal, güvenli, derin olmak üzere üç farklı tarama türüne ve aylık, haftalık veya günlük temizleme zamanlayabilme özelliğine sahip. Ücretsiz sürümünde bulunmayan özelliklere, birkaç kişi tarafından paylaşılan genel veya ev için olan bilgisayarların yöneticilerine izin veren çok kullanıcılı temizliği örnek verebiliriz bunun sayesinde her hesap için oturum açmanıza gerek kalmadan kayıt defterini tarayabilir/düzeltebilirsiniz. Diğer bir örnek ise İnternet hızını arttırmak için sistem ayar optimizasyonu.

Yıllık ücreti $35 ömür boyu lisans ücreti $99 olan(60 günlük deneme sürümü sunan)jv16 en verimli uygulamalardan biri olduğunu kanıtladı. Tarama süresi CCleaner veya Auslogics’e kıyasla daha uzun sürdüğünden daha fazla sistem sorunu tespit etmesi muhtemel. Program sizlere belirli bazı kayıt defteri girdilerini bulmanızı ve değiştirmenizi, Windows kayıt defterini görüntülemenizi, birleştirmenizi ve temizlemenizi sağlar. Temizliğin ne kadar agresif olacağına jv16 ile karar verebilirsiniz. Belirli programlara ilişkin(Örn. Anti-virüs, Güvenlik Duvarı, sunucu ve yedekleme yazılımları) verileri yoksaymayı tercih edebilirsiniz. Tarama sonuçlarında kayıt defteri anahtarlarını, giriş adını, düzenlenme tarihini, önem derecesini, tespit edilme sebebini görüntüleyebilir ve tarama sonuçlarını CSV, HTML, SQL formatında dışa aktarabilirsiniz. Yedekleme ve geri yükleme noktaları da mevcut. Tek dezavantaj bazı insanlar arayüzün daha hoş olabileceğini ve kullanmaya yeni başlayanlar için zor olabileceğini düşünüyor.

Jetclean programında tarama tamamlanana kadar beklemenizi gerektirmeyecek ‘’Tara ve Onar’’ butonu bulunmaktadır. Ayrıca sorunları gidermeden önce gözden geçirebilmenize olanak tanıyan ‘’Şimdi Tara’’ butonu da mevcuttur. JetClean, Uygulama Temizleme, Windows Temizleme(tarama esnasında istemiyorsanız işareti kaldırabilirsiniz) gibi ek araçlar da sunar. Bunun yanı sıra kayıt defterinde, başlangıç programları, uygulama izleri, kaldırılan programlar, yazı tipleri, sanal cihazlar gibi belirli sorunları da arayabilirsiniz. Jetclean otomatik olarak sistem yedeklemeleri oluşturur, zamanlanmış taramalar ve kayıt defterindeki hatalar giderildikten sonra otomatik kapatma opsiyonu sunar. Ek olarak, sistem bilgilerini gösteren bir araç, başlangıç iyileştirici, performans iyileştirici, kayıt defteri birleştirici, İnternet hızlandırıcı, yazılım kaldırma aracı gibi araçlar da bulunmaktadır. Not: kurulum esnasında istenmeyen yazılımlar yükleyebilir.

ücretsiz pc optimizasyon yazılımı

FAQ

Q: Neden yapmalıyım?
A: Sistem kayıt defteri bilgisayardaki tüm programlar hakkında bilgileri hatta deneme sürümü kullanılan programların bile verilerini depolar ve bazen içinde bir virüs gizlidir. Kayıt defterini temizlemek, sistemdeki çöp dosyalar, virüs vb. gibi şeylerden kurtulmak için gereklidir

Q: Kayıt defteri temizleme yazılımı nedir?
A: Kayıt defteri temizleme aracı tek amacı Windows’u temizlemek olan üçüncü parti bir yazılımdır.

Q: Kayıt defteri temizleme aracı ne işe yarar?
A: Windows Kayıt defterindeki gereksiz ögeleri kaldırır.

Q: Ne sıklıkla kayıt defteri temizleme işlemini gerçekleştirmeliyim?
A: Windows ile alakalı hata aldığınızda, kayıt defterinde reklam virüsü olduğunda vs.

Q: Microsoft’un piyasaya sunduğu bir kayıt defteri temizleme aracı var mı?
A: Microsoft, kayıt defteri temizleme araçlarının kullanımını desteklemiyor.

Q: Mac işletim sisteminde kayıt defteri bulunuyor mu?
A: Hayır, Mac işletim sistemi, Windows işletim sistemi gibi değildir.

Q: Mac için en iyi temizleme uygulaması hangisidir?
A: CCleaner veya CleanMyMac X’e bir göz atmanızı öneririz.

Q: Kayıt defteri temizleme araçlarını kullanmak güvenli mi?
A: Evet, endişelenmenize gerek yok. Hatta bazı uygulamalar temizleme işleminden önce kayıt defterini yedeklemenizi öneriyor.

Q: Sizin için en iyi olan kayıt defteri temizleme aracını nasıl seçmelisiniz?
A: Her yazılımın kendine özgü artıları, eksileri ve değerleri var. Lütfen yazının başındaki incelemeleri okuyun.

Q: Kayıt defterini manuel olarak nasıl temizlerim?
A: Win+R tuşlarına birlikte basın ‘’Regedit’’ komutunu girin ve Enter tuşuna basın. Kayıt defteri düzenleyicisinde genişletmek isteğiniz kısımda artı simgesine basın. HKEY_LOCAL_MACHINE’ı bulun. Öncesinde yedekleme yapmanız önerilir; Araç çubuğundaki Dosya’ya tıklayın, aşağı kaydırıp Dışarı Aktar’ı seçin, dosyayı adlandırın ve Kaydet’e tıklayın.

Q: Kayıt defterini temizleme işlemi bilgisayarı hızlandırır mı?
A: Bilgisayar performansınız muhtemelen artmayacaktır fakat tarayıcıdaki hatalar giderildiği için hızlanabilir.

Q: CCleaner’in en iyi alternatifi nedir?
A: Önerebileceğimiz ilgi çekici çözümlerden biri IObit’in piyasa sunduğu Advanced SystemCare veya listeden beğenebileceğiniz uygulamalardan herhangi biri olabilir.

Q: Ubuntu için CCleaner’in alternatifleri nelerdir?
A: BleachBit, Stacer, Ubuntu Cleaner veya GCleaner’i göz önünde bulundurabilirsiniz.

Q: CCleaner’e karşı Wise Registry Cleaner
A: Yaptığımız testlere bakacak olursak, Wise Registry Cleaner çok daha fazla sayıda hata buldu ve ticari kullanım için daha uygun. Öte yandan başka programlar yüklemeye çalışıyor.

Q: CCleaner’e karşı CleanMyMac
A: CleanMyMac X ve CCleaner, Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilecek güvenilir bir tercih. CCleaner’in etkili bir biçimde tarayıcı çöplerinizi silmenize olanak tanıyacak ücretsiz bir sürümü mevcut. CleanMyMac X ise kötü amaçlı yazılımları kaldırma ve sistem hızlandırma dahil olmak üzere birçok temizleme aracına sahip.

Q: CCleaner’e karşı Avast
A: Avast, genel bilgisayar koruması ve taraması için mükemmel ayrıca temizleme işlemini de gerçekleştiriyor. CCleaner’ın bilgisayar güvenli bir biçimde onardığı biliniyor ve ücreti kıyaslandığında Avast’ın fiyatının yarısına denk geliyor.

About author

Kristina Kurhanska is a senior IT analyst at ThinkMobiles. For over 5 years she has written reviews about software, SaaS, web & mobile development companies, digital marketing agencies, etc. Kristina is sharp on the latest software technologies and trends on the global market.